Antena samochodowa

Antena samochodowa to jedno z popularnych akcesoriów car-audio. Przydaje się zwłaszcza wtedy, kiedy chcemy korzystać z radia samochodowego. Większość pojazdów jest wyposażona fabrycznie przynajmniej w podstawową wersję anteny. Jeśli jednak nasze wymagania rosną lub chcemy wyposażyć nasz kokpit w dodatkowe funkcje, jak na przykład CB-radio, zakup odpowiedniej anteny samochodowej może okazać się niezbędny. Warto wtedy wiedzieć, po jaki właściwie model sięgnąć i w jaki sposób dopasować go do swoich potrzeb.

O tym właśnie traktuje nasz poradnik. Przede wszystkim podpowiadamy, jaka antena samochodowa jest najlepsza. Wskazujemy też, na co zwrócić uwagę, by spełniła nasze oczekiwania oraz jakie opcje mamy do wyboru. Zapraszamy do lektury, a wszystko stanie się jasne.

Antena samochodowa Ranking
Jaka Antena samochodowa?
Ranking najlepszych >>>

Czym jest antena samochodowa? Funkcje

Niemal każdy orientuje się mniej-więcej, co to jest antena samochodowa. Chodzi o specjalną konstrukcję, najczęściej w postaci długiej, cienkiej pałeczki, która odpowiada za odbiór sygnału radiowego. Jeśli nią nie dysponujemy, korzystanie z częstotliwości radiowych jest albo bardzo ograniczone, zwłaszcza jeśli chodzi o zasięg, albo wręcz niemożliwe. Dobra antena samochodowa sprawia, że sygnał jest mocny i łatwo na niego trafić, a dźwięk wydaje się czysty, bez zakłóceń.

Antena samochodowa
Antena samochodowa / Cena, ranking najlepszych, opinie

Kiedy warto kupić antenę samochodową?

Zakup dobrej anteny samochodowej nie jest czynnością, która czeka każdego kierowcę bez wyjątku. większość z nas posiada bowiem pojazdy z anteną zamontowaną fabrycznie, która do podstawowych zastosowań doskonale się sprawdza. Pozwala słuchać pobliskich stacji radiowych, co jest niewątpliwie jedną z najpopularniejszych rozrywek towarzyszących nam w trakcie jazdy. Anteny samochodowej nie potrzebują także kierowcy, którzy odtwarzają muzykę z płyt, pamięci USB, karty pamięci, internetu czy za pośrednictwem radia cyfrowego.

Zobacz też: Wideorejestrator z Wi-Fi

Kiedy więc warto kupić antenę samochodową? Jeśli często słuchamy radia, jednak antena samochodowa nam nie wystarcza i dochodzi do zakłóceń, trzasków, przerywania sygnału, może przydać się drobna pomoc. Dobra antena samochodowa przydaje się także wtedy, kiedy dojdzie do uszkodzeń mechanicznych oryginalnej anteny. To się zdarza zwłaszcza wtedy, gdy antena znajduje się na zewnątrz i pęknie lub rdzewieje.

Jaką antenę samochodową wybrać i kupić? Przeznaczenie

Jednym z najważniejszych kryteriów dotyczących zakupu dobrej anteny samochodowej jest jej przeznaczenie. Jeśli zależy nam na urządzeniu, które wspomoże słuchanie stacji radiowych, mamy przed sobą szeroki wybór produktów. Do takiego celu wystarczy bowiem model odbiorczy, i to wcale nie bardzo skomplikowany. Jeśli natomiast chcemy sprawnie posługiwać się CB-radiem, potrzebujemy anteny samochodowej nadawczo-odbiorczej. Dzięki temu zarówno my słyszymy innych kierowców, jak i oni słyszą nas. Dodatkowo, dobra antena samochodowa ma w takiej sytuacji ogromny wpływ na zasięg, z jakiego możemy odbierać sygnał. Warto o to zadbać, by mieć ogląd na trasę oczami innych kierowców z jak największym wyprzedzeniem.

Zobacz także: Kable rozruchowe

Jaka antena samochodowa jest najlepsza? Rodzaje

Jednak najlepsza antena samochodowa dzieli się na rodzaje nie tylko pod względem przeznaczenia. Możemy też wyróżnić całkiem sporo typów, jeśli chodzi o miejsce i sposób montażu. Najbardziej ogólna grupa obejmuje anteny samochodowe zewnętrzne. Jak sama nazwa mówi, montuje się je do zewnętrznej części konstrukcji samochodu. Dzięki temu dociera do nich lepszy sygnał – musimy tylko zadbać o prawidłowe poprowadzenie przewodów, by ich nie zahaczyć i by nie powodowały nieszczelności, na przykład wlewania się wody do pojazdu.

Jaka antena samochodowa
Jaka antena samochodowa jest najlepsza?

Jeśli chodzi o zewnętrzne anteny samochodowe, znajdziemy tu szeroki przekrój modeli. Najbardziej popularne i jednocześnie bardzo mobilne są te montowane do dachu na specjalnej przyssawce. Dzięki temu w każdej chwili możemy je odpiąć i schować bez jakiejkolwiek szkody na pojeździe, nie pozostawiając na nim trwałego śladu. Możemy też zamontować antenę na stałe, na przykład w postaci „rekinka” bez długiego masztu, umieścić ją w zderzaku czy na szybie.

Może Cię zainteresować: Odkurzacz samochodowy

Drugą grupę stanowią anteny samochodowe wewnętrzne. Znajdują się w środku samochodu, na przykład na przyssawce na szybie. Dzięki temu spadają koszty ich produkcji i sama antena nie musi być tak często wymieniana. Nie jest bowiem narażona na śnieg, wodę, wiatr i inne niekorzystne warunki atmosferyczne. To ma gigantyczny wpływ na jej żywotność. Z drugiej jednak strony, taka antena samochodowa nie zawsze oferuje nam wymarzony zasięg. Czasem konstrukcja samochodu nieco zakłóca rozchodzenie się fal radiowych.

Które z tych rozwiązań jest lepsze? To zależy tak naprawdę od naszych oczekiwań. Niektórzy twierdzą, że najskuteczniejsza długa antena dachowa psuje efekt wizualny. Musimy ją też zdejmować na myjni samochodowej, by nie uległa uszkodzeniu i nie naraziła nas na dodatkowe koszty. Z kolei dobra antena zewnętrzna wbudowana na stałe może wręcz powiększyć wartość samochodu przy jego ewentualnej sprzedaży. Natomiast anteny wewnętrzne są łatwiejsze w montażu, gdyż nie wymagają tak skomplikowanego uszczelniania i prowadzenia kabli. To my musimy wybrać, które wyjście jest dla nas najbardziej komfortowe.

Zobacz również: Prostownik samochodowy

Gdzie kupić antenę samochodową?

W jakich sklepach powinniśmy szukać dobrej anteny samochodowej? Przede wszystkim warto odwiedzić sklepy motoryzacyjne, a także oferujące sprzęt radiowo-telewizyjny. Wiele modeli jest dostępne w popularnych marketach AGD i RTV. Możemy także skorzystać z szerokiej oferty sklepów internetowych. Do producentów takich urządzeń należą na przykład Nova Life, Katherein, Hirschmann, President, Blaupunkt, Calearo, Blow, Lexton i inni.

Najlepsza antena samochodowa
Najlepsza antena samochodowa

Cena anteny samochodowej

Ile kosztuje antena samochodowa? Cena w dużej mierze zależy od rodzaju oraz jakości urządzenia, a także jego wielkości. Najtańsze anteny wewnętrzne możemy kupić nawet za mniej niż 10 zł. Skuteczność takiego modelu bywa jednak bardzo ograniczona. Jeśli zależy nam na dobrej jakości sygnału, musimy się przygotować na inwestycję od 60 zł do nawet do 400 zł.

Antena samochodowa – opinie

Jak wygląda Wasze doświadczenie z tą kwestią? Wystarcza Wam egzemplarz wbudowany w Wasz pojazd, a może macie co do radia większe wymagania? Czy korzystacie z CB-radia podczas swoich podróży? Czekamy na opinie o antenach samochodowych i Wasze przemyślenia na ten temat w sekcji komentarzy!

Antena samochodowa / Ranking najlepszych

Wiecie już, że urządzenie tego typu warto dopasować do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Jednak nawet w obrębie jednej grupy możemy natrafić na gorsze i lepsze opcje. Dlatego właśnie poniżej znajdziecie ranking najlepszych anten samochodowych, a w nim – sprawdzonych przedstawicieli należących do różnych typów.

Dodaj opinie na forum