Druk 3D w motoryzacji

Druk 3D w motoryzacji stosowany jest już od dawna. Wykorzystuje się go zarówno do tworzenia prototypów poszczególnych części i całych samochodów, jak i do produkcji części samochodowych i całych aut (choć tu zawsze pozostają elementy, których jak na razie nie da się wydrukować drukarką 3D). Czy sytuacja, w której udajemy się do mechanika z gotowym projektem do wydruku lub też gdy sami drukujemy sobie taką część, to historia rodem z science fiction, czy też kwestia nieodległej przyszłości?

Dlaczego wielu producentów branży motoryzacyjnej chętnie korzysta z technologii 3D? Do jakich celów jest ona najczęściej stosowana?

Zastosowanie Druku 3D w motoryzacji
Zastosowanie Druku 3D w motoryzacji

Stosowanie druku 3 D w motoryzacji

Druk 3D stosowany w motoryzacji pozwala na uzyskanie rezultatów, które nie byłyby możliwe przy zastosowaniu tradycyjnych technologii produkcji. Tworzone przez drukarkę 3D obiekty mogą być znacznie lżejsze niż te, które tworzy się podczas konwencjonalnych metod. W ten sposób można uzyskać między innymi poprawę osiągów samochodu i obniżyć zużycie paliwa. Druk 3D w motoryzacji umożliwia również uzyskiwanie skomplikowanych kształtów (także zgodnie z indywidualnym zamówieniem) przy jednoczesnej precyzji wykonania. Drukowanie 3D pozwala w prosty sposób zmienić rozmiar i ostateczną formę elementu, a prócz tego do wyboru mamy tu duży materiałów produkcyjnych nazywanych filamentami.

Wydaje się, że plusów stosowania druku 3D w motoryzacji jest sporo, prawda?

Trzeba więc jeszcze dodać, że wszystko to odbywa się dodatkowo przy mniejszych niż w przypadku tradycyjnych metod kosztach.

Druk 3D w motoryzacji a prototypowanie

Prototypowanie to dziedzina, w której druk 3D wykorzystuje się na stosunkowo szeroką skalę, i to nie tylko w branży motoryzacyjnej.
Skąd bierze się popularność druku 3D jako metody wykorzystywana w prototypowaniu?

 • Druk 3D pozwala na bezproblemowe testowanie różnych konfiguracji drukowanego elementu,
 • Wydruk nie zabiera dużo czasu,
 • Drukowanie 3D w motoryzacji daje możliwość eksperymentowania,
 • Można dzięki niemu wdrażać w życie nawet najbardziej nowatorskie pomysły,
 • Dodatkowym atutem wykorzystania druku 3D w motoryzacji do prototypowania jest niski koszt.

Takie rozwiązania mogą być pomocne w trakcie przygotowań do transportu konia. Wiele potrzeb, na które druk 3D może znaleźć rozwiązanie.

Przykłady wykorzystania druku 3D w motoryzacji

Druk 3D w motoryzacji znajduje zastosowanie nie tylko w prototypowaniu. Pozwala on również na:

 • Drukowanie niestandardowych narzędzi i przyrządów wykorzystywanych przez mechaników samochodowych,
 • Tworzenie niewielkich obiektów znajdujących się na wyposażeniu samochodu, takich jak zaślepki, owiewki, klamki, jak również części silnika,
 • Produkcję desek rozdzielczych o powierzchni z dowolną teksturą, obudów lusterek, uchwytów na kubki, osłon przeciwsłonecznych, czy też gałek drążków zmiany biegów na indywidualne zamówienia.
Druk 3D w motoryzacji
Druk 3D w motoryzacji

Samochód 3D

„Samochód 3D” brzmi bardzo nowocześnie. W dodatku niemal co chwilę słyszymy o kolejnym modelu samochodu wydrukowanym w technologii 3D, więc mogłoby się zdawać, że kwestia, gdy w salonach będą one dostępne jak wszystkie inne modele, to tylko kwestia czasu. Swoje zastosowanie może mieć tutaj dobra przemysłowa drukarka 3D, która rozwiąże wiele problemów i wątpliwości dzięki precyzyjnie przygotowanemu projektowi a w kolejnym kroku drukowi 3D.

Jak dotąd jednak nie powstał jeszcze samochód, który w 100% stworzony byłby w technologii 3D.

Tak zwane samochody 3D to modele, w których większość części wyprodukowano tą metodą, choć oczywiście możemy przypuszczać, że rozwój tej dziedziny z pewnością na to pozwoli w przyszłości.
Zobaczmy teraz, jakie samochody 3D zyskały największą popularność:

 1. Urbee to pojazd dwuosobowy o futurystycznym wyglądzie, który zawdzięcza elementom 3D: karoserii i szybom.
 2. Shuya to samochód elektryczny, dwuosobowy. Waży niespełna 500 kg, a maksymalna prędkość, jaką może osiągnąć, to 40 km/h. Materiały, których użyto do jego produkcji (włókna węglowe i włókna Tyrant Gold), są wyjątkowo tanie, dlatego sprzedawany jest w cenie 1700 dolarów.
 3. Blade to auto, do którego produkcji użyto aluminium i włókno węglowe, materiały lekkie i trwałe. Jest dzięki temu stosunkowo lekki, bo waży 635 kg. Zaledwie 2 sekundy zajmuje mu przyspieszenie od 0 do 100 km/h.
 4. Strati to samochód elektryczny, który został wyprodukowany w niecałe dwa dni. W technologii 3D stworzono tu deskę rozdzielczą, karoserię i fotele. To również auto dwuosobowe. Osiąga maksymalną prędkość do 60 km/h.

Skoro już o samochodach mowa to czy można sobie wydrukować lusterko do obserwacji dziecka w samochodzie? Pewnie!

Jakie zastosowanie druku 3D w motoryzacji znacie? Co Wam się podoba a co nie? Czekamy na opinie na forum.

Dodaj opinie na forum