Fotelik samochodowy tyłem do kierunku jazdy

Fotelik samochodowy tyłem do kierunku jazdy to najlepsze z możliwych wyjść w przypadku małego pasażera. Takie siedzisko do samochodu cechuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Choć wokół podobnych fotelików narosło sporo mitów, my jednak zachęcamy do korzystania z nich jak najdłużej. Dlaczego? O tym w dalszej części poradnika.

Z poniższego tekstu dowiecie się, jak na bezpieczeństwo wpływają foteliki RWF, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie i jaki fotelik samochodowy tyłem do kierunku jazdy jest najlepszy. Jeśli zależy Wam na bezpiecznym przewożeniu dziecka w samochodzie, zapraszamy do lektury!

Fotelik samochodowy tyłem do kierunku jazdy a bezpieczeństwo

Podstawową kwestią, dla której wybieramy dobry fotelik samochodowy tyłem do kierunku jazdy, jest bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Wynika ono z fizyki wypadków samochodowych oraz budowy ciała małego dziecka. Trzeba sobie zdać sprawę, że maluch w pierwszych latach życia posiada nieproporcjonalnie większą głowę, w stosunku do reszty ciała.

Fotelik samochodowy tyłem do kierunku jazdy
Fotelik samochodowy tyłem do kierunku jazdy / Jaki wybrać? Opinie, cena i ranking

Co to oznacza? Gdyby dziecko siedziało w foteliku przodem do kierunku jazdy, w razie ostrego hamowania czy uderzenia przodem pojazdu, głowa bezwładnie opadłaby do przodu. Jej spora masa w połączeniu ze słabymi mięśniami szyi mogłyby doprowadzić do poważnego urazu kręgosłupa, a nawet całkowitego przerwania rdzenia kręgowego. Najlepszy fotelik samochodowy tyłem do kierunku jazdy chroni więc dziecko przed poważnym kalectwem oraz śmiercią.

Polecamy obejrzeć animację, która pozwoli to sobie dobrze zobrazować.

Od kiedy przewozić dziecko w foteliku tyłem do kierunku jazdy?

Kiedy przygotowujemy się do narodzin dziecka, jednym z podstawowych zakupów, których dokonujemy na etapie kompletowania wyprawki, jest siedzisko do przewożenia malucha w samochodzie. Eksperci polecają, by był to fotelik samochodowy tyłem do kierunku jazdy z kategorii wagowej 0-13 kilogramów. Możemy w nim przewozić malucha do około 8-15 miesiąca życia. Montowanie tak zwanej łupiny przodem do kierunku jazdy jest wręcz zabronione.

Sprawdź też jaka podstawka samochodowa dla dziecka będzie najlepsza.

A co, gdy nasz maluch wyrośnie z tego pierwszego siedziska? Jego głowa wciąż nie jest na tyle stabilnie umocowana, by roczne dziecko przesadzać przodem. Powinniśmy się więc zdecydować na dobry fotelik tyłem do kierunku jazdy i przewozić w nim swoją pociechę co najmniej do 4 roku życia. Badania wskazują, że dzięki takiemu działaniu znacząco zmniejszamy ryzyko śmierci dziecka w wypadku.

Jaki fotelik samochodowy tyłem do kierunku jazdy wybrać i kupić?

By znaleźć najlepszy fotelik samochodowy tyłem do kierunku jazdy, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko swoje upodobania, ale także budowę ciała dziecka, kształt kanap samochodowych i inne czynniki. W tym celu najlepiej się więc udać do wykfalifikowanego sprzedawcy fotelików, który prawidłowo dopasuje produkt do samochodu i do dziecka.

Jeśli z różnych względów nie jest to możliwe lub przed taką wizytą chcemy mieć rozeznanie, jaki fotelik samochodowy tyłem do kierunku jazdy jest najlepszy, powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • Przedział wagowy,
  • Sposób montażu,
  • Wkładki i tapicerkę,
  • Testy bezpieczeństwa,
  • Dodatkowe atuty.

Przedział wagowy w foteliku tyłem do kierunku jazdy

Fotelik tyłem do kierunku jazdy zwany jest także fotelikiem RWF od angielskiego wyrażenia Rear Way Facing. Oznacza to tylko tyle, że maluch siedzi przodem do tylnej szyby, dzięki czemu siły działające na jego ciało w razie wypadku rozkładają się zupełnie inaczej, korzystniej dla niego. Warto więc, by w takim siedzisku podróżował jak najdłużej – a pomoże w tym odpowiednia kategoria wagowa.

Zobacz też jak wybrać lusterko do obserwacji dziecka w samochodzie.

Kupując dobry fotelik tyłem do kierunku jazdy, powinniśmy wziąć pod uwagę, jak szybko przybiera na wadze nasze dziecko. Maluchy różnią się między sobą i siedzisko, które jednemu dziecku wystarczy do około 5 roku życia, dla innego będzie za małe już po dwóch latach. Dlatego właśnie dla dzieci w dolnych siatkach centylowych polecamy foteliki tyłem do kierunku jazdy z kategorii 0-18 kg lub 9-18 kg, a dla większych – do 23 kg, 25 kg, a nawet 32 kg.

Jaki Fotelik samochodowy tyłem do kierunku jazdy
Jaki Fotelik samochodowy tyłem do kierunku jazdy kupić? Ranking, cena i opinie

Montaż fotelika tyłem do kierunku jazdy

Nawet najbezpieczniejszy fotelik tyłem do kierunku jazdy nie spełni swojej funkcji, jeśli będzie nieprawidłowo zamontowany. Właśnie dlatego polecamy wizytę w sklepie, gdzie specjalista na spokojnie wytłumaczy nam meandry montażu takich siedzisk. Bez obaw – w przypadku zakupu na odległość poradzimy sobie z tym sami przy użyciu instrukcji i filmów instruktażowych.

Jak zamontować fotelik tyłem do kierunku jazdy? Do wyboru mamy modele montowane na pas oraz na ISOFIX. I chociaż ten drugi system jest łatwiejszy dla rodzica, to żaden z nich nie jest lepszy czy gorszy, mniej lub bardziej bezpieczny.

Fotelik tyłem do kierunku jazdy na pasy

Decydując się na fotelik tyłem do kierunku jazdy na pasy samochodowe, zyskujemy rozwiązanie bardzo uniwersalne, które będzie pasować do niemal wszystkich samochodów. Dzieje się tak, ponieważ starsze modele mogą nie być wyposażone w ISOFIX, a poza nielicznymi wyjątkami, wszystkie mają trzypunktowy pas bezpieczeństwa.

Dobry fotelik tyłem do kierunku jazdy na pasy samochodowe powinniśmy zamontować zgodnie ze wskazaniami w instrukcji. Poza trzypunktowym pasem, wykorzystują one do zachowania stabilności także nogę stabilizującą oraz pasy kotwiczące. Te ostatnie musimy przytwierdzić do przedniego fotela lub fotela, na którym jest zamontowany fotelik tyłem do kierunku jazdy.

Fotelik tyłem do kierunku jazdy na ISOFIX

Jeśli natomiast chodzi o fotelik tyłem do kierunku jazdy z systemem ISOFIX, może on zostać umieszczony tylko w pojeździe posiadającym odpowiednie mocowania. Można je zamontować w ASO, ale tylko w pojazdach fabrycznie posiadających odpowiednie otwory. ISOFIX to w rzeczywistości wytrzymała rurka w tylnej kanapie, do której przytwierdzamy fotelik za pomocą specjalnych haków, w dwóch punktach.

Fotelik tyłem do kierunku jazdy na ISOFIX posiada nogę stabilizującą, ale nie ma pasów kotwiczących. Zazwyczaj baza ISOFIX jest zintegrowana z siedziskiem, jednak znajdziemy także modele fotelików, które pasują na bazę do fotelika 0-13 kg. Zazwyczaj takie rozwiązanie jest tańsze, ale daje nam mniejszy wybór, jeśli chodzi o modele fotelików.

Gdzie zamontować fotelik tyłem do kierunku jazdy?

Sposób montażu mamy już za sobą, to teraz odpowiednie miejsce. Optymalną przestrzenią samochodu, w której maluch jest narażony na najmniejsze obrażenia, jest środek tylnej kanapy. Dzięki temu nasza pociecha w foteliku tyłem do kierunku jazdy pozostaje odsunięta od wszystkich stref zgniotu i jest bezpieczniejsza zarówno w przypadku uderzenia w przód, w tył, jak i w boki samochodu.

Jednak nie zawsze jest to możliwe lub wygodne. W takim przypadku fotelik tyłem do kierunku jazdy warto zamontować za siedzeniem pasażera. Dzięki temu możemy wyciągnąć malucha od strony pobocza nawet wtedy, gdy parkujemy wzdłuż ulicy. Niektóre foteliki tyłem do kierunku jazdy można także zamontować na przednim siedzeniu pasażera. Należy jednak wyłączyć poduszki powietrzne i upewnić się, że siedzisko nie zasłania nam lusterek. Jeśli obawiamy się, by dziecko podróżowało samo na tylnej kanapie, możemy na zagłówku zamontować specjalne lusterko, dzięki któremu rodzic i mały pasażer mogą się wzajemnie obserwować.

Testy bezpieczeństwa w foteliku tyłem do kierunku jazdy

Kupując fotelik tyłem do kierunku jazdy z testami bezpieczeństwa, mamy pewność, że nasz maluch jest w dobrych „rękach”. Podstawą jest oczywiście test homologacyjny, jednak niewiele mówi on o bezpieczeństwie fotela, stawiając tylko minimalne wymagania. Dlatego powinniśmy zwracać uwagę także na ocenę bezpieczeństwa w testach ADAC, a także zaliczony szwedzki Test Plus.

Nawet jeśli fotelik tyłem do kierunku jazdy nie posiada tych testów, warto czasem zaufać ekspertowi, który nam go poleca – często nowości na rynku muszą poczekać na przeprowadzenie takich testów nawet ponad rok.

Sprawdź gdzie kupić dobry tablet do nawigacji.

Jaki fotelik tyłem do kierunku jazdy jest najlepszy? Dodatkowe atuty

Najlepszy fotelik tyłem do kierunku jazdy jest nie tylko bezpieczny, ale i funkcjonalny. Przydatna może być na przykład możliwość odwrócenia siedziska w kierunku drzwi. Obrotowy fotelik tyłem do kierunku jazdy na ISOFIX umożliwia komfortowe włożenie i zapięcie pasów małego wiercipięty. W przypadku młodszych dzieci, drzemiących podczas podróży, przydaje się także możliwość położenia siedziska do spania. Oprócz tego, dużym atutem będzie oddychająca tapicerka, której kolor podoba się dziecku, czy dźwiękowe wskaźniki poprawnego montażu.

Najlepszy Fotelik samochodowy tyłem do kierunku jazdy
Najlepszy Fotelik samochodowy tyłem do kierunku jazdy

Gdzie kupić fotelik samochodowy tyłem do kierunku jazdy?

Jak już wspomnieliśmy, dobry fotelik tyłem do kierunku jazdy warto przymierzyć do samochodu, dlatego najlepiej udać się do sklepu fotelikowego, dziecięcego czy z wózkami, który to umożliwia. W razie potrzeby, takie siedzisko dostaniemy także w sklepie internetowym. Producenci fotelików samochodowych RWF to na przykład Axkid, Britax-Roemer, Joie, Cybex, Maxi-Cosi, BabySafe i inni.

Cena fotelika samochodowego tyłem do kierunku jazdy

Na bezpieczeństwie malucha nie ma co oszczędzać, bo koszty materialne nie są porównywalne do szkód na zdrowiu malucha po poważnym wypadku. Za dobry fotelik samochodowy tyłem do kierunku jazdy z testami musimy zapłacić od 350 zł do nawet 2800 zł.

Fotelik samochodowy tyłem do kierunku jazdy – opinie

Jesteśmy niezwykle ciekawi, jak długo Wasze dziecko jeździło w fotelu RWF i co sprawiło, że przesadziliście je do następnego fotelika? Czekamy w komentarzach na Wasze opinie o fotelikach samochodowych tyłem do kierunku jazdy.

Fotelik samochodowy tyłem do kierunku jazdy / Ranking najlepszych

By pomóc Wam w zakupie urządzenia, które ma zapewnić Waszemu maluchowi bezpieczeństwo, przygotowaliśmy ranking najlepszych fotelików samochodowych tyłem do kierunku jazdy. Uwzględnia on tylko polecane przez ekspertów i innych rodziców modele.

Dodaj opinie na forum