Głośniki do samochodu

Głośniki do samochodu, przynajmniej w bardzo podstawowej wersji, znajdują się w niemal każdym pojeździe. Wykorzystujemy je przede wszystkim do słuchania stacji radiowych i muzyki. Ich powszechność tylko udowadnia, że są niezwykle istotnym wyposażeniem samochodu. Chociaż nie wpływają ani na bezpieczeństwo, ani na samą jazdę, to mają wpływ na komfort kierowcy oraz pasażerów i mogą umilić niejedną podróż.

Zapraszamy więc do lektury poradnika, w którym przyglądamy się bliżej tej kwestii. Podpowiadamy, jakie głośniki do samochodu są najlepsze i jakie mamy możliwości w tym temacie. Wskazujemy też, na co dokładnie zwrócić uwagę, by cieszyć się trwałością sprzętu, dobrą jakością dźwięku i wygodą użytkowania.

Głośniki do samochodu Ranking
Jakie Głośniki do samochodu?
Ranking najlepszych >>>

Co wyróżnia głośniki do samochodu?

Wiele osób korzysta z nagłośnienia zamontowanego domyślnie przez producenta. Czasem jednak oferowane przez niego brzmienie może nie wystarczać. Często nie posiada odpowiedniego pasma przenoszenia, dźwięki są płytkie, bez bassów, bez odpowiedniej głębi, czasem wręcz trzeszczące i irytujące. Może to negatywnie odbijać się na koncentracji kierowcy, dlatego niektórzy wykorzystują zamiast tego przenośny głośnik Bluetooth, połączony z telefonem. To z kolei niezbyt wygodne rozwiązanie – taki głośnik trzeba odpowiednio zabezpieczyć, by w razie wypadku nie stał się pociskiem lecącym w naszą stronę z dużą siłą. W upalne dni musimy też dbać, by zawsze wyciągać go z pojazdu. W przeciwnym razie ryzykujemy uszkodzeniem, a nawet wybuchem akumulatora.

Głośniki do samochodu
Głośniki do samochodu / Ranking najlepszych, opinie i cena

Dobre nagłośnienie zapewnia nam rozrywkę podczas małych i dużych podróży. Dobre głośniki do samochodu pozwalają słuchać muzyki, audycji, podcastów. Czasy, gdy wykorzystywaliśmy je tylko do słuchania radia już dawno minęły. Dobrze więc, jeśli możemy się skupić na samym audio, a nie jego jakości. Słuchanie muzyki i innych treści sprzyja też koncentracji na drodze, zwłaszcza kiedy jesteśmy zmęczeni – nie pozwala nam ono zasnąć. Można więc w pewnym sensie powiedzieć, że przyczynia się do poprawy naszego bezpieczeństwa.

Zobacz też: Wideorejestrator 60fps

Jakie głośniki samochodowe wybrać i kupić?

By ustalić, jakie głośniki do samochodu są dla nas najlepsze, najpierw warto rozeznać się w dostępnych możliwościach. Modele, które znajdziemy na rynku, możemy podzielić na kilka podstawowych grup. Należą do nich głośniki:

  • Jednodrożne – wykorzystują jeden typ membrany. Sprawia to, że pasmo częstotliwości jest dość ograniczone. Dźwięk wydaje się płaski, ponieważ pozbawiony jest tonów wysokich oraz niskich.
  • Dwudrożne – nieco ulepszona wersja, na którą składają się dwie pary głośników, niskotonowe oraz wysokotonowe. Dzięki temu dźwięk wydaje się znacznie głębszy i wyraźniejszy, a słuchanie może nam przynieść całkiem sporo przyjemności. Posiadają dwie membrany, z których jedna odpowiada za tony niskie, a druga – za wysokie.
  • Trzydrożne – to głośniki samochodowe posiadające trzy membrany: do tonów wysokich, niskich oraz średnich. Zazwyczaj na taki zestaw składają się trzy pary głośników. Te do niskich tonów montuje się w drzwiach tylnych lub na tylnej półce, do średnich – w przednich drzwiach, a wysokich na podszybiu.
  • Czterodrożne – poza tym, co posiadają głośniki trzydrożne, są wyposażone także w supertweeter, dodatkowy głośnik do bardzo wysokich tonów. Pozwala to osiągnąć jeszcze większą głębię dźwięku.

Sprawdź także: Antena samochodowa

Jakie głośniki do samochodu są najlepsze?

Czym jeszcze wyróżniają się najlepsze głośniki do samochodu? Polecamy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:

  1. Źródło dźwięku,
  2. Liczba głośników,
  3. Wielkość i miejsce montażu,
  4. Moc.

Głośniki samochodowe a źródło dźwięku

Żeby cieszyć się zakupem, jakim są najlepsze głośniki do samochodu, musimy wykorzystać odpowiedni odtwarzacz. Większość modeli można w łatwy sposób podłączyć do radia samochodowego. Jeśli jednak nasz pojazd jest nienowy, oryginalny odtwarzacz w samochodzie może nam nie wystarczyć. Częstokroć pozwala on tylko na wykorzystanie stacji radiowych i płyt, czyli stosunkowo przestarzałych technologii. Najlepsze głośniki samochodowe można połączyć ze swoim smartfonem za pośrednictwem transmisji Bluetooth. Pozwalają nam też podłączyć dowolne urządzenie przez gniazdo AUX, wejście USB, a nawet czytnik kart pamięci. Możemy słuchać, czego tylko chcemy o dowolnej porze. To my układamy playlistę!

Jakie głośniki do samochodu
Jakie głośniki do samochodu są najlepsze?

Liczba głośników samochodowych

Ile zainstalować głośników do samochodu, żeby uzyskać najlepszy dźwięk? Jeśli wykorzystamy tylko jedno urządzenie, ten będzie wydawał się płaski i nie przyniesie nam oczekiwanej przyjemności. Przyjmuje się, że najlepszy zestaw składa się z co najmniej pięciu głośników – jednego z tyłu i po jednym na każde drzwi samochodu. W praktyce jednak okazuje się, że im więcej, tym lepiej, a naprawdę głęboki i przestrzenny jednocześnie dźwięk w dużym samochodzie wymaga o wiele większej liczby głośników.

Może Cię zainteresować: Kable rozruchowe

Wielkość i miejsce montażu głośników samochodowych

Chociaż małe głośniki samochodowe są łatwiejsze w montażu, to jednak często nie dają tak donośnego i głośnego dźwięku, jak tego oczekujemy. Z drugiej strony nie zawsze mamy umiejętności, czas i chęci, by dewastować połowę samochodu dla zamontowania odpowiedniego nagłośnienia. Musimy też sprawdzić, czy wybrane głośniki do samochodu pasują do naszego modelu pojazdu. Najlepiej zapytać o to na forach i grupach dyskusyjnych poświęconych tej właśnie wersji samochodu. Nikt nie doradzi nam lepiej niż właściciele, którzy borykali się z tym samym problemem.

Moc głośników samochodowych

W przypadku tego parametru sprawa jest prosta. Najlepsze głośniki do samochodu to te, które mają największą moc dźwięku. Przyjmuje się, że dobre, polecane egzemplarze dysponują mocą na poziomie 50W lub większą. Jeśli jednak nie zależy nam na wyjątkowo dużym poziomie głośności, za to zwracamy uwagę na cenę, możemy zdecydować się na nieco słabsze modele.

Zobacz również: Odkurzacz samochodowy

Gdzie kupić głośniki do samochodu?

W jakich sklepach kupić dobre głośniki do samochodu? Odpowiednim wyborem będą różnego rodzaju sklepy motoryzacyjne. Znajdziemy także wyspecjalizowanych sprzedawców sprzętu car-audio, gdzie czeka nas największy wybór i profesjonalna porada. Polecamy również zwrócić uwagę na sklepy internetowe. Producenci głośników samochodowych to na przykład Pioneer, Blaupunkt, Roadstar, Hertz, JVC, Alpine i inni.

Najlepsze głośniki do samochodu
Najlepsze głośniki do samochodu

Cena głośników do samochodu

Ile kosztują głośniki do samochodu? Wszystko zależy od naszych wymagań. Musimy najpierw ustalić budżet, a dopiero później przyjrzeć się ofertom, które się w nim mieszczą. Dobre car-audio kupimy już od 50 zł za sztukę. Tymczasem najlepsze głośniki do samochodu mogą kosztować nawet w okolicach 2000 zł!

Głośniki do samochodu – opinie

Za co cenicie sobie odpowiednie nagłośnienie w swoim pojeździe i do czego je wykorzystujecie? Która z opisanych przez nas opcji przypadła Wam do gustu najbardziej? A jeśli wybór już za Wami, na co jeszcze polecacie zwracać uwagę? Czekamy na opinie o głośnikach do samochodu!

Głośniki do samochodu / Ranking najlepszych

Żeby jeszcze bardziej ułatwić Wam zakup, przygotowaliśmy ranking najlepszych głośników do samochodu. Znajdziecie tam różnorodne i uniwersalne propozycje, przede wszystkim wysokiej jakości oraz polecane. Koniecznie sprawdźcie go przed podjęciem ostatecznej decyzji.

1.
Subwoofer BLAUPUNKT GTb 8200 A
Głośniki do samochodu Blaupunkt
2.
Alpine SXE-1750S
Głośniki do samochodu Alpine
3.
Pioneer TS-WX306T (TSWX306T)
Głośniki do samochodu Pioneer
4.
Pioneer Subwoofer TS-WX300A
Głośniki do samochodu Pioneer
5.
Peiying PY-BB300X
Głośniki do samochodu Peiying
6.
Pioneer TS-A300S4
Głośniki do samochodu Pioneer
7.
JBL Stage2 624
Głośniki do samochodu JBL
8.
Blow A-165
Głośniki do samochodu Blow
9.
Pioneer TS-A300B
Głośniki do samochodu Pioneer
10.
Kenwood KFC-S1756
Głośniki do samochodu Kenwood

Dodaj opinie na forum