Heder do kombajnu

Najbardziej intensywnym okresem w świecie rolników jest lato. To właśnie wtedy zbierane są plony, na które pracowaliśmy cały rok. Tu także liczy się czas zebrani ich. W każdej chwili pogoda w Polsce może ulec zmianie, nigdy nie wiemy co nastąpi. Intensywne opady deszczu mogą nie tylko utrudnić nam pracę, ale też zniszczyć tak długo wyczekiwane plony. Ważne zatem, aby maszyny, z których będziemy korzystać były sprawne, odpowiednio przygotowane oraz sprawdzone. Dzięki temu pozwoli nam to ograniczyć ryzyko ciągłych awarii, a co za tym idzie obniżenie zysków.

Urządzeniem, które jest najbardziej narażone na różnego rodzaju awarie jest heder do kombajnu. To właśnie o niego musimy zadbać najbardziej. Jak właściwie on działa? Co jest ważne? Czy są różne rodzaje? Jeśli w naszej głowie macie wiele pytań, koniecznie przeczytajcie nasz poniższy artykuł. Nie zapomnijcie w komentarzu zostawić swojej opinii. Zapraszamy do lektury!

Jak działa heder do kombajnu

Zacznijmy od tego, jak w ogóle działa heder do kombajnu. Jest to jeden z najważniejszych elementów kombajnu i odpowiada za ścinanie zboża i przenoszenie go do wnętrza kombajnu. Przez to jest najbardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne. Mogą one być spowodowane na przykład uderzeniami w wystające przedmioty, ale też zatarcia elementów mechanicznych. Korzystając z hedera do kombajnu, musimy koniecznie sprawdzać jego stan kosy i układu napędzania. Wszystkie uszkodzone lub stępione noże trzeba koniecznie wymieniać. Równie ważne jest sprawdzenie czy nie ma luźnych lub uszkodzonych łożysk, które mogłyby doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Heder do kombajnu
Heder do kombajnu / Ranking, cena, opinie

Jaki heder do kombajnu wybrać i kupić?

Heder do kombajnu to niezwykle ważna część. Jest on najbardziej wysunięty na przód. Ma podłużny kształt i to on odpowiada za ścinanie plonów i ich transport do kombajnu. Im lepszy heder, tym większe zboże jesteśmy w stanie uzyskać z jednego kawałka pola. Zatem co liczy się przy zakupie tego sprzętu? Oto kilka najistotniejszych elementów:

  1. budowa,
  2. bezpieczeństwo,
  3. materiały,
  4. uniwersalność,
  5. rodzaje.

Zobacz: Transport konia

Budowa hedera do kombajnu

Jak zbudowany jest heder do kombajnu? Tu zależy, do jakiego zboża będziemy go używać. Wtedy jego wygląd może się nieznacznie różnić. Jednak każde heder spełnia tą samą funkcję. Jego budowa składa się z nożyc i kosy. To one tną nasze plony. Także znajdują się w nim rolki, których zadaniem jest tłumić wibracje. Ale też wspomaga to ścinanie zboża.

Bezpieczeństwo hedera do kombajnu

Wypadki podczas żniw to wciąż częsty przypadek w polskich gospodarstwach. Nie da się ich uniknąć całkowicie, ale można temu chociaż w jakimś stopniu zapobiec. Wybierając dobry heder do kombajnu. Wtedy zmniejszamy prawdopodobieństwo urazów, a nawet śmierci. Najbezpieczniejszy będzie taki, który ma specjalne, ochronne osłony, które nazywane są zamknięciem bezpieczeństwa. I nie chodzi tu tylko o nasze bezpieczeństwo, ale też innych osób, które są w pobliżu.

Materiały hedera do kombajnu

Każdy heder do kombajnu może się trochę różnić, jeśli chodzi o materiały. Powinien być wykonany z jak najlepszą jakością. Przede wszystkim liczy się tu nierdzewność. Jak już wspominaliśmy w Polsce pogoda może nas zaskoczyć, więc musimy być przygotowani na wszytko, nawet na deszcze. Dobry materiał to też taki, który jest odporny na mechaniczne uszkodzenia. To nie są tanie sprzęty, więc należy zainwestować w dobry model, który nie rozpadnie się po kilku dniach pracy.

Uniwersalność hedera do kombajnu

Oczywiście najlepiej, gdy heder do kombajnu jest przygotowany z myślą o konkretnych uprawach, gdyż wtedy mamy najwyższą jakość zbiorów. Ale dla małych gospodarstw, które mają po trochu wszystkiego mogłoby to być zbyt duże obciążenie domowego budżetu. Dlatego w tym wypadku poleca się wybrać heder do kombajnu, który jest uniwersalny. Będzie w stanie zebrać różne rodzaje zboża.

Jaki heder do kombajnu
Jaki heder do kombajnu – sprawdź opinie, ranking, ceny

Rodzaje hedera do kombajnu

Każdy rolnik powinien dopasować swój heder do kombajnu do swoich potrzeb, czyli do plonów, które będzie zbierał. Do wyboru jest kilka rodzajów:

  • heder do kombajnu do kukurydzy – wyróżnia się on możliwością regulacji wysokości koszenia oraz szerokości rzędów. Dodatkowo posiada zespół zrywający i siekacz łodyg. Niektóre nowsze modele mają w zestawie autopilot czy ślimaki boczne,
  • heder do kombajnu do zboża – to najpopularniejszy typ. Najbardziej nadaje się do koszenia popularnych w Polsce, niskich zbóż jak żyto, owies czy pszenica,
  • heder do kombajnu do maku – tutaj potrzebujemy specjalistycznego sprzęt, gdyż mak jest bardzo wymagający w uprawie i nie należy do najpopularniejszych upraw. Taki heder posiada specjalne wałki rozdzielające, które osiągają wyższą jakość zbiorów. Do kombajnu wciąga tylko makówki wraz z fragmentem łodygi przylegającym do owocu,
  • heder do kombajnu do słonecznika – jest wyższy i posiada rozdzielacz łanu. To pomaga zoptymalizować zbiór. Ma też dodatkowo utwardzone płyty tnące.

Kiedy używać heder do kombajnu?

Heder do kombajnu powinniśmy używać tylko podczas zbierania zboża. Ta część jest demontowalna i powinniśmy ją zdejmować za każdym razem, gdy wyjeżdżamy maszyną na drogę publiczną. To dla bezpieczeństwa innych. Heder może mieć bardzo dużą szerokość, przez co zajmowalibyśmy więcej, niż jeden pas jezdni, co jest zabronione. Dlatego tak ważne jest, aby używać go tylko i wyłącznie podczas prac. Wiejskie drogi i tak często same w sobie są już wąskie. Nie utrudniajmy więc przejazdu innym.

Polecamy: Tablet do nawigacji

Najlepszy heder do kombajnu

Najlepszy heder do kombajnu to taki, który służy nam sprawnie, bez ciągłych awarii. Ale też musimy odpowiednio dbać o tak drogi sprzęt. Jest to jeden z wrażliwszych elementów kombajnu, który wymaga odpowiedniej troski. Jednak starajmy się wybrać dobrą jakość materiałów. Przede wszystkim nierdzewne, wytrzymałe.

Gdzie kupić heder do kombajnu?

Wszystkie potrzebne elementy, jak i sam heder do kombajnu zakupimy w sklepie stacjonarnym z elementami rolniczymi. Jednak taki sklep nie zawsze jest w pobliżu, dlatego polecamy skorzystać ze sklepu internetowego rolniczego. Każdy z nich oferuje dużą różnorodność produktów, od różnych producentów. Mamy więc duży wybór. Każdy powinien znaleźć to, czego szuka.

Do popularnych producentów należą: Volvo, Bizon, Class, Fortschritt, Heder, Dronningborg, IHC i inni.

Najlepszy heder do kombajnu
Najlepszy heder do kombajnu

Cena za heder do kombajnu

Cena za heder do kombajnu różni się w zależności od modelu, producenta oraz stanu. Oczywiście używane będą znacznie tańsze, ale nie zawsze będziemy pewni ich jakości. Jeśli zależy nam na zakupie nowego ceny będą różne. Zwykle możemy celować między 90 000 a 100 000 za na prawe dobry sprzęt.

Heder do kombajnu – opinie

Czy korzystacie na co dzień z hedera do kombajnu? Jakie są Wasze opinie na ten temat? Warto z niego korzystać? Jakie modele używacie? Na co zwracacie uwagę podczas zakupu? Jesteśmy bardzo ciekawi, jakie jest Wasze zdanie na ten temat, więc serdecznie zachęcamy do pozostawienia własnej opinii w sekcji komentarzy!

Zobacz też: Druk 3D w motoryzacji

Heder do kombajnu / Ranking najlepszych

Jeśli nadal nie możecie zdecydować się na żaden model, dobrze trafiliście. My Wam w tym pomożemy! Mamy dla Was ranking najlepszych hederów do kombajnu. W zestawieniu znajdziecie tylko polecane modele wraz z aktualnymi cenami. To się na prawdę opłaca. Koniecznie zobaczcie i znajdźcie najlepszy produkt dla swojego gospodarstwa.

Dodaj opinie na forum