Kable rozruchowe to niezbędnik kierowcy, zwłaszcza takiego, który podróżuje daleko od domu. Najczęściej bowiem życie płata nam figle w najmniej dogodnym momencie, gdy właściwie nie ma możliwości bezproblemowego rozwiązania sprawy. Tymczasem dobre kable rozruchowe, wrzucone w czeluści bagażnika, mogą uratować przed nieprzyjemną sytuacją zarówno nas, jak i nieszczęsnych kierowców, którym zdecydujemy się pomóc.
Chociaż wydawałoby się, że wszystkie propozycje na rynku są niemal takie same, to mogą one mieć spory wpływ na skuteczność akcji „ratunkowej”. Przygotowaliśmy więc poradnik, w którym podpowiadamy, jakie kable rozruchowe są najlepsze. Wskazujemy też, na co zwrócić przy tym uwagę i jak używać takiego sprzętu. Zapraszamy do lektury!
Czym są kable rozruchowe?
Tego typu poradnik najlepiej zacząć od krótkiego wyjaśnienia, co to są kable rozruchowe i do czego służą. Niektórzy, zwłaszcza świeży kierowcy, mogli się jak dotąd nie spotkać z tym określeniem. Jest to specjalny rodzaj kabli służących do połączenia jednego akumulatora samochodowego z innym. Po co? Kiedy jeden akumulator się wyczerpie, można zasilić go tym drugim. Nie na tyle, by nie były konieczne dalsze czynności, ale dość, by uruchomić pojazd i dojechać nim do celu lub najlepiej do domu, gdzie będziemy mogli kompleksowo zająć się kłopotem. Kable rozruchowe mają postać dwóch przewodów, czarnego i czerwonego, zakończonych specjalnymi zaciskami, które ze względu na kształt nazywamy krokodylkami.

/ Opinie, ranking najlepszych i cena
Dlaczego warto mieć kable rozruchowe?
Jednym z eksploatacyjnych elementów samochodu jest akumulator. Tymczasem prąd elektryczny w większości przypadków okazuje się kluczowy dla poprawnego działania pojazdu. Pomijając już kwestie elektroniki pokładowej, bez iskry elektrycznej nie jesteśmy w stanie uruchomić silnika. W miarę jak akumulator się zużywa, jego zdolność do ładowania się w trakcie jazdy, jak i gromadzenia prądu maleje, a efekt widoczny jest zwłaszcza przy niskich temperaturach powietrza.
Zobacz też: Prostownik samochodowy
Chyba każdy wieloletni kierowca miał kiedyś sytuację, że na parkingu wsiadł do samochodu, przekręcił kluczyk – i nie stało się kompletnie nic. Przyczyną najczęściej jest właśnie rozładowany akumulator. W takiej sytuacji musimy dostarczyć mu przynajmniej iskrę niezbędną do awaryjnego uruchomienia pojazdu, co zapewniają właśnie dobre kable rozruchowe. Po co czekać na kogoś z rodziny lub liczyć, że będzie posiadał je kierowca zatrzymujący się, by nam pomóc, skoro sami możemy wozić je w samochodzie?
Kable rozruchowe, prostownik czy booster? Co wybrać?
Jeśli chodzi o urządzenia, które możemy wybrać w takiej sytuacji, mamy trzy możliwości.
- Opisywane w tym poradniku kable rozruchowe – do awaryjnego uruchomienia pojazdu potrzebujemy innego samochodu ze sprawnym akumulatorem. Zwykle na polskich drogach możemy liczyć na uprzejmość mijających nas kierowców, ale nie zawsze jest taka możliwość.
- Prostownik samochodowy – w przeciwieństwie do pozostałych opcji, pozwala w pełni naładować akumulator. Problem nie zawsze może oznaczać awarię – mogło się nam na przykład zdarzyć zapomnieć wyłączyć światła czy inne funkcje, albo używać zbyt wielu opcji obciążających akumulator na postoju czy przy krótkich trasach. Żeby wykorzystać prostownik, musimy mieć dostęp do gniazdka, co w trasie bywa niemożliwe.
- Booster – jest to ciekawa alternatywa dla kabli rozruchowych. Również posiada stosowne przewody, jednak podłączamy je nie do innego samochodu, a do niewielkiego urządzenia. Jest to tak zwany powerbank samochodowy, przenośna bateria. Zawiera dość prądu, byśmy mogli awaryjnie uruchomić samochód i nie jesteśmy zdani na łaskę innych kierowców.
Sprawdź także: Odkurzacz samochodowy
Jeśli więc planujemy prezent dla zmotoryzowanych przyjaciół, partnera, rodziny, najlepszym pomysłem będzie właśnie booster lub kable rozruchowe, będące tematem tego poradnika.

Jak używać kabli rozruchowych?
Używanie kabli rozruchowych zwykle jest na tyle proste i intuicyjne, że poradzi sobie z tym nawet osoba bez wiedzy technicznej. Wspomniane krokodylki, specjalne zaciski, musimy tylko podpiąć w odpowiednie miejsce. Najpierw podłączamy do siebie bieguny ujemne, używając do tego czarnego kabla. Następnie bieguny dodatnie łączymy czerwonym kablem. To bardzo ważne, gdyż pomyłka może skutkować poważnym uszkodzeniem obu akumulatorów, a nawet samochodowej elektroniki. Samochód, z którego czerpiemy prąd, powinien mieć uruchomiony silnik. Zaleca się, by nie łączyć akumulatora diesla z benzynowym i odwrotnie, dlatego najlepiej poczekać na kierowcę, który posiada akumulator o zbliżonej pojemności.
Może Cię zainteresować: Odkurzacz samochodowy bezprzewodowy
Jakie kable rozruchowe wybrać i kupić? Grubość
Jednym z najważniejszych czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę, jest grubość kabli rozruchowych. Chodzi nie tylko o ilość zajmowanego miejsca, lecz także oferowane przez nie funkcje oraz skuteczność. Pod tym względem możemy podzielić dostępne na rynku modele na kilka popularnych grubości:
- 16 mm – są to kable rozruchowe o długości do 3 metrów dla samochodów benzynowych,
- 25 mm – idealna grubość rdzenia dla kabli rozruchowych dłuższych niż 3m dla silników benzynowych, a także dedykowanych do silników diesla,
- 35 mm – to kable rozruchowe do dużych silników, a także do silników diesla, jeśli długość kabla przekracza 3 metry.
Jakie kable rozruchowe są najlepsze?
Żeby zdecydować się na najlepsze kable rozruchowe, musimy także wybrać ich długość. Dłuższy niż 3 metry kabel ułatwia podłączenie, gdy nie ma możliwości stanąć „maska w maskę”, na przykład na drodze szybkiego ruchu. Pamiętajmy jednak, że powoduje on spore straty, to znaczy z akumulatora-dawcy ubędzie więcej energii niż dostanie akumulator-biorca. Weźmy pod uwagę także przechowywanie kabli rozruchowych. Najlepiej, jeśli znajdują się one w solidnym, zamykanym etui.
Zobacz również: Bagażnik na narty na hak
Gdzie kupić kable rozruchowe?
Dobre kable rozruchowe możemy kupić nawet na stacji paliw, tam jednak ceny znacząco przewyższają średnią. Z tego powodu lepiej udać się do sklepów motoryzacyjnych lub sprawdzić ofertę sklepów internetowych. Producenci takich kabli to na przykład Ultimate, Hama, Dunlop, Virage, Speckable i inni.

Cena kabli rozruchowych
Ile kosztują kable rozruchowe? Cena nie wydaje się wysoka, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jakie nam dają. Najtańsze zestawy kupimy już za około 35 zł. Jeśli jednak jesteśmy bardziej wymagający, musimy się nastawić na wydatek od 50 do nawet 400 zł.
Kable rozruchowe – opinie
Jest to niedrogie i funkcjonalne akcesorium, które może przydać się w każdej chwili. Kto wie, może uratuje wizytę u lekarza, na którą czekaliśmy od tygodni, albo umówioną rozmowę o pracę? Co Wy o tym sądzicie i co skłoniło Was, by się w nie zaopatrzyć? Czekamy na opinie o kablach rozruchowych!
Kable rozruchowe / Ranking najlepszych
Jak w przypadku każdego innego urządzenia, znajdziemy lepsze i gorsze opcje. Cena nie zawsze jest wyznacznikiem jakości – lepiej oprzeć się na doświadczeniach użytkowników. Zebraliśmy więc dla Was najpopularniejsze, sprawdzone opcje i stworzyliśmy ranking najlepszych kabli rozruchowych, który znajdziecie poniżej.