Kamper dla 6 osób

Kamper dla 6 osób musi oferować odpowiednio dużo przestrzeni, byśmy nie musieli się zderzać ze współtowarzyszami podróży. Dopóki na zewnątrz panuje świetna pogoda, sprzyjająca przebywaniu na świeżym powietrzu i zwiedzaniu, w kamperze dla 6 osób głównie śpimy, czasem zjemy posiłek, więc to tak bardzo nie przeszkadza. Kiedy jednak robi się deszczowo i nie ma innej opcji, jak tylko spędzić trochę czasu we wnętrzu kampera, może to być poważny problem. Dlatego właśnie powinniśmy celować w jak największy pojazd.

Jak widzicie, dobry kamper dla 6 osób to nie tylko odpowiednia ilość miejsca do spania. Ważne są także inne czynniki. Niezależnie od tego, czy dopiero zastanawiacie się, czy warto spędzić urlop w ten sposób, czy już poważnie myślicie o zakupie lub wynajmie kampera dla 6 osób, przygotowaliśmy poradnik, który powinien wiele rozjaśnić. Zapraszamy do lektury.

Kamper dla 6 osób
Kamper dla 6 osób / Opinie i ceny

Co to jest kamper dla 6 osób?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest kamper dla 6 osób. Można powiedzieć, że to pokój hotelowy na kółkach, a nawet coś znacznie więcej. W bardziej poważnym ujęciu, jest to pojazd, którego część została zabudowana tak, by w nim spać, gotować i jeść, a nawet brać prysznic czy korzystać z toalety. Dzięki temu na wakacjach nie musimy rezerwować sobie pokoju, bo wszystko, co nam potrzebne do życia, wozimy ze sobą.

Zobacz też: Wideorejestrator z GPS

Często bywa, że kamper dla 6 osób jest mylony z przyczepą kempingową. Zdawałoby się, że pełnią one te same funkcje. Pamiętajmy jednak, że różnica tkwi w prowadzeniu takiego pojazdu. Nawet jeśli przyczepa ciągnięta jest przez samochód osobowy, bywa to o wiele trudniejsze, a zestaw przyczepa plus samochód bywa mało zwrotny i nie rozwija zbyt dużych prędkości. Zaletą jest natomiast to, że przyczepę możemy pozostawić na kempingu, a samochodem zwiedzać okoliczne miejscowości, wracając do niej tylko na noc. W kamperze dla 6 osób nie ma takiej możliwości i, gdziekolwiek jedziemy, bierzemy go ze sobą.

Wakacje w kamperze dla 6 osób

Jak właściwie wygląda urlop w kamperze dla 6 osób? Warto sobie z tego zdawać sprawę, nim podejmiemy decyzję o takim właśnie spędzeniu wakacji. Trzeba bowiem wiedzieć, że nie są to tak komfortowe warunki, jak w hotelu. Zwykle sporo czasu jesteśmy w drodze, pozostały natomiast spędzamy na zwiedzaniu, nie ma nawet kiedy odetchnąć. Musimy sami zadbać o takie kwestie, jak podłączenie prądu, dostarczenie wody czystej i opróżnienie zbiornika na wodę szarą.

Sprawdź także: Wideorejestrator do 500 zł

Żeby jednak nie prezentować wszystkiego w czarnych barwach, musimy dodać, że wakacje w kamerze dla 6 osób wiążą się z gigantycznym poziomem wolności i niezależności. Możemy nocować, gdziekolwiek chcemy i jechać tam, gdzie nas oczy poniosą, zmieniając plany nawet nie z dnia na dzień, a z godziny na godzinę. Takie poczucie wolności może być bardziej odżywcze, niż całe wakacje w pięciogwiazdkowym hotelu.

Jaki kamper dla 6 osób
Jaki kamper dla 6 osób jest najlepszy?

Kamper dla 6 osób – zakup czy wynajem?

Jak już wspomnieliśmy, kamper dla 6 osób to raczej dość duży pojazd. Jego zakup może się więc wiązać z wydatkiem nawet kilkuset tysięcy złotych, jeśli zależy nam na dobrej jakości i wszystkich wygodach. O ile zamierzamy wyjeżdżać wiele razy do roku, a może wyruszyć w kilkumiesięczną podróż życia, ma to sens. Jeśli jednak wycieczki mają być tylko sporadyczne, bardziej opłaca się wynajem. Za wypożyczenie kampera dla 6 osób zapłacimy kilkaset złotych na dzień, oprócz tego będziemy musieli wyłożyć zwrotną kaucję. W porównaniu z zakupem pojazdu, opłatą ubezpieczenia, przeglądów, niezbędnych napraw – może się to po prostu opłacać.

Uprawnienia na kamper dla 6 osób

Ostatnia organizacyjna sprawa, którą chcieliśmy poruszyć, dotyczy niezbędnych uprawnień. By kierować kamperem dla 6 osób, czasem wystarczy prawo jazdy kategorii C. są to pojazdy zbudowane na podwoziu popularnych busów, których masa nie przekracza trzech i pół ton. W nich może być nam jednak ciasno, dlatego w większości przypadków potrzebne będzie inne prawo jazdy. Jakie konkretnie? Na przeciętny, przestronny kamper dla 6 osób kategoria C powinna wystarczyć. Taki pojazd jest cięższy niż 3,5 tony, co musimy wziąć pod uwagę wszędzie tam, gdzie znaki drogowe ograniczają masę pojazdów.

Może Cię zainteresować: Wideorejestrator do 400 zł

Jaki kamper dla 6 osób wybrać?

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zakup, czy wynajem, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jaki kamper dla 6 osób jest najlepszy. W tym celu zwróćmy uwagę na takie kwestie, jak:

  • Stan pojazdu – musi być oczywiście sprawny, ale nie tylko o to chodzi. Zwróćmy także uwagę, czy jest komfortowy w użytkowaniu. Wybierzmy model, który ma dużą moc, ponieważ dodatkowe konie mechaniczne na pewno przyspieszą naszą podróż. Lepiej zdecydować się też na automatyczną skrzynię biegów, która jest wygodniejsza dla kierowcy.
  • Miejsca do spania – zwróćmy uwagę, jak i gdzie są zorganizowane. Jeśli wyjeżdżamy rodziną lub jako pary, łóżka dwuosobowe będą najwygodniejsze. Kiedy natomiast współpasażerami mają być nasi znajomi, każdy powinien mieć swoje miejsce do spania.
  • Kuchnia – standardowo ma kuchenkę gazową lub elektryczną – w tym drugim przypadku przed gotowaniem musimy znaleźć kemping, na którym będzie przyłącze prądu. Może też posiadać piekarnik oraz lodówkę, jak również szafki z niezbędnymi rzeczami.
  • Łazienka – jeśli zdecydujemy się na tani kamper dla 6 osób, prawdopodobnie prysznic, jak i potrzeby fizjologiczne będziemy musieli załatwiać w publicznych łazienkach. Lepiej więc zdecydować się na pojazd z własną kabiną prysznicową i toaletą.
  • Klimatyzacja i ogrzewanie – pozwolą utrzymać we wnętrzu kampera dogodne warunki.
  • Moskitiery – pozwolą po upalnym dniu otworzyć okno bez obawy o atak komarów, os czy szerszeni.
Najlepszy kamper dla 6 osób
Najlepszy kamper dla 6 osób

Ile kosztuje kamper dla 6 osób?

O kosztach już trochę powiedzieliśmy, zresztą – wystarczy wejść na portale ogłoszeniowe, by sprawdzić cenę wozu. Najtańszy kupimy już za około 30 tysięcy, natomiast najdroższy może kosztować nawet około miliona. Mało się jednak mówi o kosztach dodatkowych. Decydując się na zakup kampera dla 6 osób, przemyślmy więc, czy stać nas na ubezpieczenie, które powinno obejmować także zagranicę, jak również przeglądy i serwis. Ze względu na małą popularność oraz specyfikę, części do kampera bywają bardzo drogie lub wręcz niedostępne. Do tego jeszcze dochodzi koszt kempingu, winiety na autostradach i paliwo – a taka maszyna może palić naprawdę sporo.

Kamper dla 6 osób – podsumowanie

Trzeba przyznać, że kamper dla 6 osób oznacza niezwykłą przygodę. By jednak wyjechać w taką wspólną podróż, musimy się dobrze znać i sobie ufać oraz potrafić sobie schodzić z drogi. W przeciwieństwie do hotelu, do którego po prostu pakujemy walizkę, jadąc w podróż kamperem dla 6 osób, my się do niego dosłownie przeprowadzamy.

Jesteśmy ciekawi, czy macie doświadczenia dotyczące podobnych pojazdów, a może dopiero planujecie wakacje życia? Czekamy na Wasze przemyślenia i opinie o kamperach dla 6 osób.

Dodaj opinie na forum