Miernik lakieru

Miernik lakieru to akcesorium niemal niezbędne, kiedy planujemy zakup samochodu używanego. Niektórzy specjaliści polecają sprawdzić nim nawet nowy samochód w salonie przy odbiorze! Dlaczego? Okazuje się, że mógł on ulec uszkodzeniom w transporcie, na przykład zarysowaniom poprzez wystające na drogę gałęzie. W takim przypadku pojazd został polakierowany i na pierwszy rzut oka wygląda w porządku, a zdziwimy się dopiero przy ewentualnej odsprzedaży, gdy wytknie nam to kolejny kupujący.

Mierniki lakieru to gadżety, które sprawdzają się nie tylko u osób często zmieniających samochody. Kiedy go kupimy, możemy go wypożyczać znajomym, a będzie pod ręką, gdy naprawdę będziemy go potrzebować. Zapraszamy więc do lektury poniższego poradnika, w którym podpowiadamy, jaki miernik lakieru jest najlepszy i czym się kierować przy takim zakupie.

Czym jest miernik lakieru?

Jak pewnie zdążyliście się domyślić, dobry miernik lakieru podaje nam grubość powłoki lakieru na karoserii samochodu. Dzięki temu jesteśmy w stanie ocenić, czy dany element miał przygodę z lakiernikiem. Co więcej, urządzenie to podaje nam też, z jakiego materiału został wykonany dany element, a więc możemy wyłapać ewentualne różnice i domyślić się, że zostały zastosowane np. tańsze zamienniki.

Miernik lakieru
Miernik lakieru / Ranking najlepszych, opinie i cena

Dlaczego warto zainwestować w miernik lakieru?

No dobrze, ale właściwie dlaczego miernik powłoki lakieru warto zastosować przed każdym zakupem pojazdu, czy to używanego, czy nowego? Pozwala nam on dowiedzieć się, czy dany element był uszkodzony, na przykład w wyniku kolizji, wypadku lub pospolitej rdzy. Polakierowanie powłoki grubością identyczną z fabrycznymi częściami jest niezwykle trudne i drogie, dlatego na takie usługi decydują się głównie właściciele marek luksusowych. A dzięki tym różnicom my możemy poznać zatajoną historię pojazdu.

Zobacz też: Głośniki do samochodu

To nie do końca tak, że gdy miernik lakieru wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości, to nie warto kupować wybranego samochodu. Jednak zapala się wtedy czerwona lampka, która każe nam podrążyć w historii pojazdu i dowiedzieć się, czy na przykład nie brał on udziału w wypadku. Samochody takie mogą mieć bowiem osłabioną konstrukcję i nie być tak bezpieczne, jak bezwypadkowe. Ewentualne uszkodzenia wpływają też na wartość samochodu przy dalszej odsprzedaży, warto więc mieć ich świadomość. Mogą być ewentualnym pretekstem do negocjacji ceny. Trzeba jednak wiedzieć, że miernik lakieru daje nam tylko wskazówki, które musimy się nauczyć interpretować. Na przykład ewentualne różnice w grubości lakieru na masce wcale nie muszą wynikać z uszkodzeń, a normalnego użytkowania samochodu.

Jaki miernik lakieru wybrać i kupić?

Przeglądając opcje dostępne na rynku, szybko zorientujemy się, że są one dosyć zróżnicowane. Mierniki lakieru mogą mieć charakter profesjonalny – cechują się wtedy dużą dokładnością, która daje nam precyzyjny pomiar grubości powłoki, z dokładnością do ułamka mikrona, a także podstawowy. Pierwsze dedykowane są do warsztatów lakierniczych i profesjonalnych motokontrolerów, drugie – dla konsumentów. Oprócz tego musimy wziąć pod uwagę takie cechy, jak:

  • Rodzaj sondy,
  • Asystent pomiaru,
  • Zasilanie.

Sprawdź także: Wideorejestrator 60fps

Jaki miernik lakieru
Jaki miernik lakieru wybrać i kupić?

Rodzaj sondy w mierniku lakieru

Im dokładniejszy miernik lakieru kupimy, tym bardziej możemy zawierzyć wynikom, które otrzymamy. Jednak dokładność zależy nie tylko od rozdzielczości, podawanej w mikronach (im mniejsza liczba, tym lepiej), ale też od rodzaju sondy. Możliwości, jakimi dysponujemy w tym przypadku, to sonda:

  1. Płaska – znajdziemy ją w najtańszych, prostych produktach z serii podstawowych. Kryje się tu jednak pełna pułapka. Żeby pomiar był zgodny z rzeczywistością, taką sondę trzeba bardzo dokładnie przyłożyć do powłoki lakieru. Jeśli nie zrobimy tego zgodnie z instrukcją, miernik powłoki lakieru może podać niewłaściwy wynik. Z czasem jednak z pewnością dojdziemy do wprawy.
  2. Dociskowa – jest trochę droższa, ale bardzo polecana. Rozpoznamy ją po tym, że zakończona jest końcówką, która po przyłożeniu do karoserii, chowa się do środka. Dzięki temu wiemy, kiedy urządzenie zostało zastosowane prawidłowo i unikamy licznych błędów.
  3. Kulkowa – świetnie sprawdza się w profesjonalnych miernikach lakieru. Sprawia, że pomiar jest niezwykle dokładny. Pozwala mierzyć powłokę nie tylko na płaskich elementach karoserii, ale także jej zakrzywieniach, które są przecież dość podatne na ewentualne uszkodzenia.

Może Cię zainteresować: Antena samochodowa

Miernik lakieru z asystentem pomiaru

Szczególnym rodzajem tego typu urządzeń są mierniki lakieru z asystentem pomiaru. Jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia z mierzeniem powłoki lakieru, taki właśnie model powinniśmy wybrać. Nie musimy mieć w głowie prawidłowych wartości i wskazań, lecz oprogramowanie podpowiada nam, jak można interpretować otrzymany wynik. Wskazuje na przykład, gdy element był lakierowany lub wykryje szpachlę. Pamiętajmy jednak, że technologia bywa zawodna, więc są to tylko wskazówki, a nie sztywne dane, przy których musimy się za wszelką cenę upierać.

Jaki miernik lakieru jest najlepszy? Zasilanie

Ostatnią cechą, na jaką chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę, jest zasilanie takiego urządzenia. Siłą rzeczy zasilanie sieciowe nie byłoby w tym przypadku sensowne, wszak samochody często sprawdzamy na zewnątrz, na parkingu, gdzie nie ma dostępu do gniazdka. Zamiast tego niektórzy producenci stosują baterie. To nie jest jednak zbyt wygodne – w przypadku jednorazowych, produkujemy kolejne elektrośmieci i wydajemy krocie, natomiast przy wielorazowych bateriach za każdym razem trzeba je wyciągać i umieszczać w ładowarce. Najlepszy miernik powłoki lakieru ma więc wbudowany akumulator, który ładuje się dokładnie jak telefon czy inne urządzenie.

Zobacz również: Kable rozruchowe

Gdzie kupić miernik lakieru?

W jakich sklepach jest dostępny najlepszy miernik lakieru? Dobrym wyborem będą duże markety z elektroniką, sklepy motoryzacyjne, a także sklepy internetowe. Przykładowi producenci, jacy przychodzą do nas ze swoją ofertą, to na przykład Benetech, Wintact, NexPTG, Etari i inni.

Najlepszy miernik lakieru
Najlepszy miernik lakieru

Cena miernika lakieru

Ile kosztuje miernik lakieru? Cena zależy przede wszystkim od linii, na jaką się zdecydujemy: profesjonalnej lub podstawowej. Nie ma sensu wydawać zbyt dużo na urządzenie, którego używamy dość rzadko. Z drugiej strony, tylko renomowany sprzęt da nam pewność, że pomiar jest prawidłowy. Przygotujmy się więc na wydatek od 120 zł do nawet 1500 zł.

Miernik lakieru – opinie

Oczywistym jest, że gdy wymieniamy samochód raz na kilkanaście lat, nie ma sensu kupować takiego urządzenia. Zawsze możemy je wypożyczyć. Ewentualnie jest też opcja, by kupić je przed planowanym zakupem, a gdy ten się powiedzie – odsprzedać dalej. Natomiast jeśli my i nasi znajomi częściej mamy do czynienia z używanymi pojazdami, zakup ten niewątpliwie się przyda. A jakie są Wasze doświadczenia? Czekamy na opinie o miernikach lakieru w sekcji komentarzy.

Miernik lakieru / Ranking najlepszych

Nie każdy sprzedający jest nieuczciwy, jednak nie damy rady tego sprawdzić bez odpowiedniego urządzenia pomiarowego. Żeby wybrać możliwie polecaną i sprawdzoną opcję, koniecznie sprawdźcie nasz ranking najlepszych mierników lakieru. Znajdziecie w nim wyłącznie dobrze oceniane przez użytkowników propozycje.

Dodaj opinie na forum