Odkurzacz samochodowy

Odkurzacz samochodowy to narzędzie, które pozwala nam utrzymać wnętrze samochodu w czystości. Dla wielu kierowców jest to kluczowa sprawa – jeśli mamy kogoś takiego w swoim otoczeniu, będzie to doskonały pomysł na prezent. Może się okazać, że przy częstym sprzątaniu zakup własnego odkurzacza zamiast korzystania z tych dostępnych na stacjach i myjniach będzie bardziej opłacalny. Nie mówiąc już o wygodzie korzystania – nie musimy nigdzie jechać, po prostu idziemy do samochodu i sprzątamy!

Pamiętajmy jednak, że dostępne na rynku modele mogą się znacznie od siebie różnić. Czym dokładnie i na jakie opcje oraz parametry warto się zdecydować? To właśnie temat naszego poradnika! Podpowiadamy, jaki odkurzacz samochodowy jest najlepszy oraz na co zwrócić uwagę przy jego zakupie. Zapraszamy do lektury.

Co wyróżnia odkurzacz samochodowy?

Na początek musimy wyjaśnić, czym powinien się wyróżniać dobry odkurzacz samochodowy. Zdajemy sobie sprawę, że wiele osób radzi sobie za pomocą zwykłego odkurzacza domowego, jednak nie zawsze jest to wygodne i skuteczne. Najlepszy odkurzacz samochodowy musi dotrzeć we wszystkie zakamarki naszego pojazdu, a tych jest naprawdę sporo. Oprócz tego, powinien być wygodny w manewrowaniu i posiadać na tyle dużą siłę ssania, by cechować się sporą skutecznością. Tylko taki odkurzacz samochodowy pozostawi nasz pojazd czystym, a jednocześnie nie wykończy nas przy jego sprzątaniu.

Odkurzacz samochodowy
Odkurzacz samochodowy / Cena, opinie i ranking najlepszych

Jaki odkurzacz samochodowy wybrać i kupić? Budowa

Zacznijmy od tego, jak powinien wyglądać dobry odkurzacz samochodowy. Jak już wspomnieliśmy, ważna jest tutaj zwrotność i łatwy dostęp do wszystkich miejsc w pojeździe. Piasek, kurz czy okruszki, zwłaszcza gdy mamy dzieci, gromadzą się zwykle w trudno dostępnych zakamarkach. Duży, nieporęczny odkurzacz poziomy może nie spełnić tego zadania.

Zobacz też: Prostownik samochodowy

Dlatego właśnie najlepszym wyborem jest ręczny odkurzacz do samochodu. To urządzenie, w którym silnik, końcówka ssąca, uchwyt i pojemnik na kurz mieszczą się w jednej, niewielkiej konstrukcji. Sprzątając samochód, poruszamy całym odkurzaczem. Zdarza się, że w odkurzacz ręczny możemy przekształcić nasze urządzenie pionowe – wtedy z powodzeniem służy nam ono zarówno w pojeździe, jak i w domu. Możemy też kupić mniejszy i lżejszy jednofunkcyjny odkurzacz ręczny, bez możliwości przekształcenia w model pionowy.

Jaki odkurzacz samochodowy jest najlepszy?

Idąc tym tropem, pora odpowiedzieć na pytanie, jaki jest najlepszy odkurzacz samochodowy. Prawda jest taka, że każdy z nas ma nieco inne wymagania i potrzeby w tym zakresie. To właśnie dlatego warto zwrócić uwagę przede wszystkim na takie kwestie, jak:

  • Zasilanie,
  • Moc i skuteczność,
  • Końcówki.

Sprawdź także: Odkurzacz samochodowy bezprzewodowy

Zasilanie odkurzacza samochodowego

Źródło, z którego odkurzacz samochodowy czerpie prąd potrzebny do jego działania, ma większe znaczenie dla wygody, niż jesteśmy w stanie przypuścić. Wyobraźmy sobie bowiem sytuację, gdy nasz samochód stoi na działce czy pod blokiem i nie jesteśmy w stanie znaleźć miejsca, gdzie można by się podłączyć do gniazdka. Inni z kolei posiadają przestronny garaż z siecią elektryczną, gdzie sprzątanie nie przysporzy żadnego problemu.

Jaki odkurzacz samochodowy
Jaki odkurzacz samochodowy wybrać i kupić?

Ze względu na sposób zasilania wyróżniamy odkurzacz do samochodu:

  1. Sieciowy – zasilany prądem z gniazdka elektrycznego. Musi być cały czas podłączony. Osiąga największą moc i skuteczność, jednak bywa kłopotliwy, gdyż często musimy użyć przedłużacza lub szukać miejsca, gdzie można podłączyć urządzenie. Problemem bywa także zasięg przewodu i jego plątanie się podczas wszystkich akrobacji, które wykonujemy, by posprzątać samochód.
  2. Do zapalniczki samochodowej – to odkurzacz dedykowany ściśle do pojazdów, podłączamy go bezpośrednio do gniazda zapalniczki. Dzięki temu nie musimy przejmować się gniazdkiem. Pamiętajmy jednak, że długie odkurzanie może narazić nasz akumulator, zwłaszcza jeśli jest on już nie pierwszej młodości. No i wciąż pozostaje problem z zasięgiem przewodu, choć nieco mniejszy, skoro źródło zasilania znajduje się bezpośrednio w kokpicie pojazdu.
  3. Bezprzewodowy, akumulatorowy – można śmiało zaryzykować twierdzenie, że to najlepszy odkurzacz samochodowy. Nie wymaga on jakiegokolwiek podłączania, oczywiście pod warunkiem, że regularnie pamiętamy o ładowaniu go w domu. Ma nieco mniejszą moc niż pozostałe, jednak nadrabia to wygodą użytkowania. Zwróćmy tylko uwagę na pojemność akumulatora – im większa, tym dłużej możemy cieszyć się pracą urządzenia bez podłączania go do ładowarki.

Może Cię zainteresować: Bagażnik na narty na hak

Moc i skuteczność odkurzacza samochodowego

Jak już wspomnieliśmy, najlepszy odkurzacz samochodowy musi skutecznie posprzątać nasz samochód. By tak się stało, powinien on dysponować odpowiednią mocą. Obecnie moc odkurzaczy przez przepisy została ograniczona do 900W, jednak pamiętajmy, że nowoczesne silniki mimo takiej mocy znamionowej mogą generować dużą siłę ssania. Zwróćmy więc uwagę na klasę sprzątania. Oznacza się ją dokładnie tak, jak klasę energetyczną – od A do G. Im bliżej początku alfabetu, tym lepiej.

Odkurzacz samochodowy a końcówki

Kiedy kupujemy analogiczne urządzenie do domu, końcówki to tylko mało znaczący dodatek. Wrzucamy je gdzieś i najczęściej o nich zapominamy. W przypadku odkurzacza samochodowego jest inaczej. Mamy tu przecież mnóstwo zakamarków. Musimy więc dysponować dużą, szeroką końcówką do foteli i tapicerki, ale także cienkimi, wąskimi końcówkami do zagłębień między fotelami i trudno dostępnych miejsc. Dlatego właśnie im więcej końcówek, tym lepszy odkurzacz samochodowy. Niby zawsze możemy je dokupić, ale czasem trudno jest trafić na takie, które będą pasować do naszego urządzenia.

Sprawdź również: Ciśnieniomierz do opon

Gdzie kupić odkurzacz samochodowy?

Sklepy, w których najlepiej szukać odkurzacza samochodowego, to oczywiście stacje benzynowe, sklepy motoryzacyjne, a także internetowe. Polecamy też odwiedzić markety z wyposażeniem gospodarstwa domowego, gdyż wiele znajdujących się tam sprzętów z powodzeniem posłuży nam w naszym wozie. Jeśli chodzi o producentów, można tu wymienić na przykład Severin, Concept, Hoover, Karcher, Adler, Philips i inni.

Najlepszy odkurzacz samochodowy
Najlepszy odkurzacz samochodowy

Cena odkurzacza samochodowego

Ile kosztuje odkurzacz samochodowy? Wiele zależy od naszego budżetu, jednak nie musimy się szykować na gigantyczny wydatek. Najtańsze modele kupimy już za około 70 zł. Oczywiście, są także znacznie droższe propozycje, a część z nich sięga nawet pułapu około 500 zł.

Odkurzacz samochodowy – opinie

Właściciele samochodów dzielą się na tych, którym przeszkadza odrobina piasku i okruszków i na tych, którzy sprzątają dopiero, gdy nie można już wsiąść do samochodu. A do której grupy Wy należycie? Jak często uskuteczniacie odkurzanie pojazdu i jakim sprzętem to robicie? Czekamy na opinie o odkurzaczach samochodowych.

Odkurzacz samochodowy / Ranking najlepszych

Zastanawiacie się, po jaki konkretnie model sięgnąć? Całkiem sensowną wskazówką może być poniższy ranking najlepszych odkurzaczy samochodowych. Znajdziecie w nim szczególnie polecane, sprawdzone przez innych kierowców modele. Różnią się szczegółami i ceną, jednak po wszystkie warto sięgnąć.

Dodaj opinie na forum