Prostownik samochodowy

Prostownik samochodowy nie jest może obowiązkowym wyposażeniem naszego pojazdu, tak jak trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, kamizelka czy apteczka. Nie ratuje życia ani zdrowia, jednak może uratować sytuację. Przydaje się wtedy, gdy awarii, lub też rozładowaniu ulegnie nasz akumulator samochodowy. Jak wiadomo, pojazd potrzebuje iskry, by odpalić, a ta z kolei musi zostać wytworzona przy użyciu elektryczności. Nie mówiąc już o tym, że samochód wykorzystuje prąd także do podtrzymania innych systemów w trakcie jazdy.

Zatem jest to doskonały pomysł na prezent dla zmotoryzowanego partnera i zmotoryzowanej partnerki. Warto jednak sobie odpowiedzieć na pytanie, czym się charakteryzuje to rozwiązanie. To właśnie robimy w naszym poradniku. Podpowiadamy też, jaki prostownik samochodowy jest najlepszy, dlatego już teraz zapraszamy do lektury.

Prostownik samochodowy Ranking
Jaki Prostownik samochodowy?
Ranking najlepszych >>>

Czym jest prostownik samochodowy?

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, co to jest prostownik samochodowy. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się proste urządzenie w postaci specjalnych przewodów. Zmieniają one napięcie zmienne na stałe, co pozwala podładować akumulator samochodowy. Źródłem może być sieć zasilania, ale też akumulator innego pojazdu. To pozwala podładować nasz samochód w plenerze, gdzie nie ma mowy o dostępie do gniazdka.

Prostownik samochodowy
Prostownik samochodowy / Ranking najlepszych, cena i opinie

Dlaczego warto kupić prostownik samochodowy?

Jesteśmy gotowi zaryzykować twierdzenie, że w każdym bagażniku powinien się znaleźć dobry prostownik samochodowy. Dlaczego? Zwykle akumulator doznaje awarii wtedy, gdy jest to nam najmniej na rękę. Rzecz może dziać się w długiej podróży, gdy spieszymy się na rozmowę o pracę albo do lekarza. W takich przypadkach każda minuta oczekiwania na pomoc jest na wagę złota. Czasem pomoże nam przejeżdżający kierowca, jednak w tym przypadku najlepiej powierzyć wszystko zasadzie: „Umiesz liczyć? Licz na siebie”. Jeśli mamy własny prostownik samochodowy, nie musimy czekać na kogoś, kto takowy posiada. Wystarczy dowolny uprzejmy kierowca, który udzieli nam swojego pojazdu do uruchomienia naszego akumulatora.

Zobacz też: Odkurzacz samochodowy bezprzewodowy

Dlaczego akumulator w samochodzie wysiada?

Ale jak to się właściwie dzieje, że czasem samochód nie chce odpalić, a akumulator ulega wyczerpaniu? Z reguły taka sytuacja ma miejsce, gdy jeździmy rzadko i w krótkie trasy. Wtedy samochodowy akumulator właściwie nie ma się gdzie naładować. Bywa też, że zapomnimy wyłączyć radia czy świateł i przez wiele godzin samochód czerpie moc właśnie z akumulatora. Jednak musimy pamiętać, że nasze samochodowe baterie ulegają także awariom. Warto więc podjechać do odpowiedniego sklepu, by specjalista dokonał stosownych pomiarów i sprawdził, czy czasem ich żywotność nie dobiega końca. Zauważamy to zwłaszcza wtedy, gdy znacząco spadają temperatury – kiedy na zewnątrz panuje siarczysty mróz, nasze akumulatory samochodowe są najbardziej narażone na awarie.

Jak podłączyć prostownik samochodowy?

Nim dojdzie do stresującej sytuacji, warto wiedzieć, jak podłączyć prostownik samochodowy. Na szczęście jest to bardzo łatwe i mimo nerwów powinniśmy sobie poradzić. Sprawdźmy w instrukcji, czy nasze urządzenie wymaga, by najpierw odłączyć akumulator od urządzeń w samochodzie. Każdy producent może mieć w tej kwestii inne zalecenia. Po ich wykonaniu powinniśmy przypiąć czerwony kabel do dodatniego bieguna, tak zwanego plusa. Czarny przewód podłączamy do ujemnego bieguna, czyli minusa.

Sprawdź także: Bagażnik na narty na hak

To bardzo ważny moment, ponieważ podłączenie zacisków odwrotnie, lub też przypadkowe ich zetknięcie może doprowadzić do spalenia bezpiecznika. Jego wymiana czasem okazuje się czasochłonna i droga. By awaryjnie uruchomić samochód, wystarczy nawet kilkanaście minut ładowania. Musimy jednak pamiętać, by w miarę możliwości nie gasić silnika, nie używać radia, klimatyzacji i innych obciążających akumulator funkcji. Jak najszybciej powinniśmy się udać do specjalistów zajmujących się akumulatorami, lub też na pełne ładowanie akumulatora. To, w zależności od prostownika samochodowego, może trwać nawet kilka godzin.

Jaki prostownik samochodowy
Jaki prostownik samochodowy wybrać i kupić?

Prostownik samochodowy czy booster?

Jeśli szukamy pomysłu na prezent lub metody na szybkie uruchomienie pojazdu w razie awarii, mamy też inne możliwości. Dobrym zastępstwem dla prostownika samochodowego może się okazać booster, czy też powerbank samochodowy. O ile prostownik samochodowy potrzebuje zewnętrznego źródła zasilania, o tyle booster jest w tej kwestii całkowicie samodzielny. Nie naładuje akumulatora do końca, nie zastąpi więc w pełni prostownika, ale da ilość prądu wystarczającą, by odpalić samochód i dojechać na miejsce. Jego zaletę stanowi fakt, że nie potrzebujemy do tego pomocy żadnego innego kierowcy i możemy to zrobić na całkowitym odludziu. Dobry booster wystarczy trzymać w bagażniku i od czasu do czasu podładować.

Może Cię zainteresować: Ciśnieniomierz do opon

Jaki prostownik samochodowy wybrać? Jaki jest najlepszy?

Wróćmy jednak do opisywanych w tym poradniku urządzeń. Jaki prostownik samochodowy jest najlepszy? Wiele zależy od naszego budżetu i potrzeb. Pod uwagę powinniśmy wziąć takie kwestie, jak:

  • Rodzaj prostownika – w klasycznym próżno szukać drogiej elektroniki, dlatego możemy znaleźć go w przystępnych cenach. Nadaje się do ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Prostownik samochodowy automatyczny, czy też mikroprocesorowy to inteligentne urządzenie, dobierające parametry ładowania do konkretnego akumulatora. Z kolei prostownik impulsowy charakteryzuje się świetną wydajnością ładowania i błyskawicznie zapełni naszą samochodową baterię.
  • Zabezpieczenia – na przykład przed przypadkowym złym podłączeniem klem czy przeładowaniem.
  • Przechowywanie – najlepszy prostownik samochodowy posiada wygodną torbę, w której możemy go na co dzień przechowywać. Pozwoli to uniknąć plątania się przewodów i nerwowego poszukiwania urządzenia, gdy będzie potrzebne.

Może Cię zainteresować: Wideorejestrator 360 stopni

Gdzie kupić prostownik samochodowy?

Można śmiało zaryzykować twierdzenie, że jest to dla kierowców artykuł pierwszej potrzeby. Z tego powodu dobry prostownik samochodowy kupimy nawet w dyskontach, ale także w sklepach motoryzacyjnych, wielobranżowych, na stacjach paliw i w sklepach internetowych. Producenci takich akcesoriów to na przykład Yato, Einhell, Malatec, AEG i inni.

Najlepszy prostownik samochodowy
Najlepszy prostownik samochodowy

Cena prostownika samochodowego

Ile kosztuje prostownik samochodowy? Cena tego akcesorium zależy od rodzaju, jakości i funkcji. Najtańsze, proste modele kupimy już za mniej niż 50 zł. Najdroższe i zarazem najskuteczniejsze prostowniki mogą kosztować nawet około 500 zł.

Prostownik samochodowy – opinie

Jesteśmy ciekawi, czy kiedykolwiek przydało się Wam takie urządzenie. Jeśli tak, to w jakich okolicznościach? Koniecznie dajcie znać w sekcji komentarzy – czekamy na Wasze opinie o prostownikach samochodowych.

Prostownik samochodowy / Ranking najlepszych

Poniżej znajdziecie także ranking najlepszych prostowników samochodowych. Nie musicie znać się na podobnych urządzeniach, by wybrać nowoczesny, cechujący się dobrymi parametrami i sprawdzony model. My zrobiliśmy to za Was!

2.
Yato YT-8301
Prostownik samochodowy Yato
3.
Yato YT-83051
Prostownik samochodowy Yato
4.
CarCommarce Prostownik 12V 6A
Prostownik samochodowy CarCommerce
5.
Einhell CE-BC 2
Prostownik samochodowy Einhell
8.
AEG LG6 10269
Prostownik samochodowy AEG
9.
MARPOL GZL30
Prostownik samochodowy Mar-Pol

Dodaj opinie na forum