Samochodowy oczyszczacz powietrza to rzecz, która nie zawsze przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o doposażeniu swojego samochodu. A przecież wnętrze auta jest miejscem, w którym spędzamy sporo czasu, szczególnie jeśli często podróżujemy, a jednocześnie jesteśmy w nim narażeni na większe niż zazwyczaj zanieczyszczenia powietrza.
Dlatego, jeśli nie jest Ci obojętna jakość powietrza, którym oddychasz, warto pomyśleć o kupnie samochodowego oczyszczacza powietrza.
Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza do samochodu?
Smog i inne zanieczyszczenia, które wdychamy w trakcie jazdy samochodem, mogą mieć krótko- oraz długofalowe skutki dla naszego zdrowia. Urządzenie, jakim jest samochodowy oczyszczacz powietrza, pozwoli uniknąć drapania w gardle, kaszlu, dyskomfortu spowodowanego nieprzyjemnym zapachem, ale również poważniejszych rzeczy: chorób układu oddechowego, problemów z układem krążenia i alergii.

Samochodowy oczyszczacz powietrza a filtr kabinowy
Gdy myślimy o kupnie samochodowego oczyszczacza powietrza, często pojawia się pytanie: czy nie wystarczy filtr kabinowy? Szczególnie w nowych autach montowane są dobre filtry kabinowe, jednak zazwyczaj mają one trudność wyłapywać drobne cząstki pyłów 2.5 PM przy otwartym obiegu powietrza.
W przeciwieństwie do nich, samochodowy oczyszczacz powietrza jest wyspecjalizowany w wyłapywaniu wszelkich zanieczyszczeń, ponieważ wyposażono go w wieloetapowe filtry oraz różne inne mechanizmy oczyszczania powietrza.
Jeżeli masz dzieci lub posiadasz zwierzęta, często stoisz w korkach lub któryś z Twoich pasażerów ma problemy z alergią i schorzenia układu oddechowego, oczyszczacz powietrza do samochodu wydaje się niemal niezbędnym gadżetem.
Jak działają samochodowe oczyszczacze powietrza?
Jak już wspomnieliśmy, powietrze jest oczyszczane na kilka sposobów.
Podstawową i najważniejszą metodą są filtry. Większość dobrych samochodowych oczyszczaczy powietrza posiada filtr wstępny, wyłapujący kurz i większe zanieczyszczenia, a także filtr HEPA, który zatrzymuje wirusy, bakterie i grzyby oraz filtr węglowy, usuwający nieprzyjemny zapach.
Inną metodą pozostaje jonizacja. Oczyszczacz powietrza w samochodzie produkuje jony ujemne, które neutralizują wirusy, roztocza i grzyby, a także alergeny. Ta metoda jest najbardziej skuteczna w połączeniu z innymi.
Najlepsze oczyszczacze powietrza do samochodu wyposażone są również w funkcję ozonowania, przy czym należy pamiętać, by nie używać jej w obecności dzieci i zwierząt.

Jaki oczyszczacz powietrza do samochodu wybrać?
Oczywiście najlepszy do naszych potrzeb – ale co to oznacza?
Po pierwsze, weź pod uwagę wielkość swojego auta. Niektóre samochodowe oczyszczacze powietrza skutecznie oczyszczają wnętrza o powierzchni do 6m², inne znacznie mniejszą. Im większa wydajność urządzenia, tym szybciej możemy cieszyć się czystym powietrzem w naszym samochodzie.
Po drugie, sprawdź, w jaki sposób ładuje się urządzenie. Większość oczyszczaczy powietrza podłącza się do zapalniczki samochodowej 12V, natomiast w nowszych modelach służy do tego gniazdo USB.
Weź także pod uwagę cenę filtrów, które należy regularnie wymieniać, a także to, w jaki sposób montuje się oczyszczacz powietrza w samochodzie. Najlepiej zamontować je jak najbardziej stabilnie, aby w razie wypadku urządzenie nie uderzyło w żadnego z pasażerów.
Dla niektórych ważnym kryterium będzie łatwość obsługi. W zależności od preferencji, można wybrać model obsługiwany za pomocą przycisków, wyposażony w wyświetlacz lub dedykowaną aplikację na smartfona.
Dodatkowe funkcje samochodowych oczyszczaczy powietrza
Oczyszczacz powietrza w samochodzie może być wyposażony w inne funkcje, które nie wpływają bezpośrednio na jego pracę, ale są przyjazne dla nas jako użytkowników.
Jedną z nich na pewno jest miernik jakości powietrza. Urządzenie informuje o tym dzięki zmianie koloru wskaźnika lub informacjom pojawiającym się na wyświetlaczu / w aplikacji.
Inną ciekawą funkcją samochodowego oczyszczacza powietrza jest możliwość zmiany trybu pracy, a co za tym idzie – zmniejszenie hałasu, na przykład gdy jeden z pasażerów postanowi przespać podróż.
Na rynku pojawiają się także modele wyposażone w funkcję nawilżania powietrza we wnętrzu auta.
Dla niektórych użytkowników ważny bywa design, tak aby wygląd urządzenia pasował do wnętrza samochodu.

Używanie i konserwacja oczyszczacza powietrza do samochodu
Kiedy już kupimy urządzenie, należy zapoznać się z instrukcją i sprawdzić, jak dbać o nasz samochodowy oczyszczacz powietrza. Niektóre modele – te, które tylko jonizują powietrze – nie wymagają obsługi, jednak w większości urządzeń filtry zużywają się z czasem i należy je wymieniać. Najlepsze oczyszczacze przypominają o tym same za pomocą wskaźnika zużycia lub specjalnej aplikacji.
Gdzie kupić oczyszczacz powietrza do samochodu?
Samochodowe oczyszczacze powietrza ma w swojej ofercie większość dużych sklepów z elektroniką, dlatego możemy kupić je stacjonarnie. Natomiast w sklepach internetowych ceny są zazwyczaj bardziej przystępne, dlatego warto tam poszukiwać urządzenia dla siebie.
Na rynku znajdziemy oczyszczacze powietrza do samochodu takich firm, jak Xiaomi, Sharp, Philips, Welltec i wiele innych. Cały czas pojawiają się nowe modele.
Samochodowy oczyszczacz powietrza – cena
Cena oczyszczacza powietrza do samochodu to kwestia bardzo indywidualna. Zależy od jakości i ilości zastosowanych sposobów oczyszczania powietrza. Najlepsze urządzenia tego typu kosztują około 2 tysiące złotych, ale znajdziemy też modele za około 80 złotych. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy najtańsza opcja będzie tą najlepszą, szczególnie kiedy chodzi o zdrowie.
Opinie o oczyszczaczach powietrza do samochodu
Samochodowy oczyszczacz powietrza to urządzenie, którego skuteczność działania trudno zmierzyć samemu. Można jednak ocenić łatwość obsługi, trwałość, wydajność czy bezawaryjność. Jeżeli już masz go w swoim samochodzie, zachęcamy do podzielenia się opinią w sekcji komentarzy.
Samochodowy oczyszczacz powietrza / Ranking najlepszych
Jeżeli czeka Cię zakup oczyszczacza powietrza do samochodu, na pewno zainteresuje Cię nasz ranking najchętniej wybieranych urządzeń. Zawsze warto sięgnąć po sprawdzone opcje.