Samochodowy oczyszczacz powietrza

Samochodowy oczyszczacz powietrza to rzecz, która nie zawsze przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o doposażeniu swojego samochodu. A przecież wnętrze auta jest miejscem, w którym spędzamy sporo czasu, szczególnie jeśli często podróżujemy, a jednocześnie jesteśmy w nim narażeni na większe niż zazwyczaj zanieczyszczenia powietrza.

Dlatego, jeśli nie jest Ci obojętna jakość powietrza, którym oddychasz, warto pomyśleć o kupnie samochodowego oczyszczacza powietrza.

Samochodowy oczyszczacz powietrza Ranking
Jaki Samochodowy oczyszczacz powietrza?
Ranking najlepszych >>>

Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza do samochodu?

Smog i inne zanieczyszczenia, które wdychamy w trakcie jazdy samochodem, mogą mieć krótko- oraz długofalowe skutki dla naszego zdrowia. Urządzenie, jakim jest samochodowy oczyszczacz powietrza, pozwoli uniknąć drapania w gardle, kaszlu, dyskomfortu spowodowanego nieprzyjemnym zapachem, ale również poważniejszych rzeczy: chorób układu oddechowego, problemów z układem krążenia i alergii.

Samochodowy oczyszczacz powietrza
Samochodowy oczyszczacz powietrza / Jaki wybrać? Gdzie kupić? Cena, opinie i ranking

Samochodowy oczyszczacz powietrza a filtr kabinowy

Gdy myślimy o kupnie samochodowego oczyszczacza powietrza, często pojawia się pytanie: czy nie wystarczy filtr kabinowy? Szczególnie w nowych autach montowane są dobre filtry kabinowe, jednak zazwyczaj mają one trudność wyłapywać drobne cząstki pyłów 2.5 PM przy otwartym obiegu powietrza.

W przeciwieństwie do nich, samochodowy oczyszczacz powietrza jest wyspecjalizowany w wyłapywaniu wszelkich zanieczyszczeń, ponieważ wyposażono go w wieloetapowe filtry oraz różne inne mechanizmy oczyszczania powietrza.

Jeżeli masz dzieci lub posiadasz zwierzęta, często stoisz w korkach lub któryś z Twoich pasażerów ma problemy z alergią i schorzenia układu oddechowego, oczyszczacz powietrza do samochodu wydaje się niemal niezbędnym gadżetem.

Jak działają samochodowe oczyszczacze powietrza?

Jak już wspomnieliśmy, powietrze jest oczyszczane na kilka sposobów.
Podstawową i najważniejszą metodą są filtry. Większość dobrych samochodowych oczyszczaczy powietrza posiada filtr wstępny, wyłapujący kurz i większe zanieczyszczenia, a także filtr HEPA, który zatrzymuje wirusy, bakterie i grzyby oraz filtr węglowy, usuwający nieprzyjemny zapach.

Inną metodą pozostaje jonizacja. Oczyszczacz powietrza w samochodzie produkuje jony ujemne, które neutralizują wirusy, roztocza i grzyby, a także alergeny. Ta metoda jest najbardziej skuteczna w połączeniu z innymi.

Najlepsze oczyszczacze powietrza do samochodu wyposażone są również w funkcję ozonowania, przy czym należy pamiętać, by nie używać jej w obecności dzieci i zwierząt.

Jaki Samochodowy oczyszczacz powietrza
Jaki Samochodowy oczyszczacz powietrza najlepszy? Porównaj ceny i przeczytaj opinie oraz sprawdź ranking.

Jaki oczyszczacz powietrza do samochodu wybrać?

Oczywiście najlepszy do naszych potrzeb – ale co to oznacza?

Po pierwsze, weź pod uwagę wielkość swojego auta. Niektóre samochodowe oczyszczacze powietrza skutecznie oczyszczają wnętrza o powierzchni do 6m², inne znacznie mniejszą. Im większa wydajność urządzenia, tym szybciej możemy cieszyć się czystym powietrzem w naszym samochodzie.

Po drugie, sprawdź, w jaki sposób ładuje się urządzenie. Większość oczyszczaczy powietrza podłącza się do zapalniczki samochodowej 12V, natomiast w nowszych modelach służy do tego gniazdo USB.

Weź także pod uwagę cenę filtrów, które należy regularnie wymieniać, a także to, w jaki sposób montuje się oczyszczacz powietrza w samochodzie. Najlepiej zamontować je jak najbardziej stabilnie, aby w razie wypadku urządzenie nie uderzyło w żadnego z pasażerów.

Dla niektórych ważnym kryterium będzie łatwość obsługi. W zależności od preferencji, można wybrać model obsługiwany za pomocą przycisków, wyposażony w wyświetlacz lub dedykowaną aplikację na smartfona.

Dodatkowe funkcje samochodowych oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacz powietrza w samochodzie może być wyposażony w inne funkcje, które nie wpływają bezpośrednio na jego pracę, ale są przyjazne dla nas jako użytkowników.

Jedną z nich na pewno jest miernik jakości powietrza. Urządzenie informuje o tym dzięki zmianie koloru wskaźnika lub informacjom pojawiającym się na wyświetlaczu / w aplikacji.

Inną ciekawą funkcją samochodowego oczyszczacza powietrza jest możliwość zmiany trybu pracy, a co za tym idzie – zmniejszenie hałasu, na przykład gdy jeden z pasażerów postanowi przespać podróż.

Na rynku pojawiają się także modele wyposażone w funkcję nawilżania powietrza we wnętrzu auta.

Dla niektórych użytkowników ważny bywa design, tak aby wygląd urządzenia pasował do wnętrza samochodu.

Najlepszy Samochodowy oczyszczacz powietrza
Najlepszy Samochodowy oczyszczacz powietrza

Używanie i konserwacja oczyszczacza powietrza do samochodu

Kiedy już kupimy urządzenie, należy zapoznać się z instrukcją i sprawdzić, jak dbać o nasz samochodowy oczyszczacz powietrza. Niektóre modele – te, które tylko jonizują powietrze – nie wymagają obsługi, jednak w większości urządzeń filtry zużywają się z czasem i należy je wymieniać. Najlepsze oczyszczacze przypominają o tym same za pomocą wskaźnika zużycia lub specjalnej aplikacji.

Gdzie kupić oczyszczacz powietrza do samochodu?

Samochodowe oczyszczacze powietrza ma w swojej ofercie większość dużych sklepów z elektroniką, dlatego możemy kupić je stacjonarnie. Natomiast w sklepach internetowych ceny są zazwyczaj bardziej przystępne, dlatego warto tam poszukiwać urządzenia dla siebie.

Na rynku znajdziemy oczyszczacze powietrza do samochodu takich firm, jak Xiaomi, Sharp, Philips, Welltec i wiele innych. Cały czas pojawiają się nowe modele.

Samochodowy oczyszczacz powietrza – cena

Cena oczyszczacza powietrza do samochodu to kwestia bardzo indywidualna. Zależy od jakości i ilości zastosowanych sposobów oczyszczania powietrza. Najlepsze urządzenia tego typu kosztują około 2 tysiące złotych, ale znajdziemy też modele za około 80 złotych. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy najtańsza opcja będzie tą najlepszą, szczególnie kiedy chodzi o zdrowie.

Opinie o oczyszczaczach powietrza do samochodu

Samochodowy oczyszczacz powietrza to urządzenie, którego skuteczność działania trudno zmierzyć samemu. Można jednak ocenić łatwość obsługi, trwałość, wydajność czy bezawaryjność. Jeżeli już masz go w swoim samochodzie, zachęcamy do podzielenia się opinią w sekcji komentarzy.

Samochodowy oczyszczacz powietrza / Ranking najlepszych

Jeżeli czeka Cię zakup oczyszczacza powietrza do samochodu, na pewno zainteresuje Cię nasz ranking najchętniej wybieranych urządzeń. Zawsze warto sięgnąć po sprawdzone opcje.

1.
Warmtec AP GO czarny
Samochodowy oczyszczacz powietrza Warmtec
2.
TCL TKJ5F
Samochodowy oczyszczacz powietrza TCL
3.
Eberg MIA
Samochodowy oczyszczacz powietrza Eberg
4.
Airbus AB8300
Samochodowy oczyszczacz powietrza Airbus
5.
Sharp IGGC2EUP
Samochodowy oczyszczacz powietrza Sharp
6.
Katalad KQ08
Samochodowy oczyszczacz powietrza Katalad
7.
Airbus AB8830
Samochodowy oczyszczacz powietrza Airbus
8.
Sharp UJ-GC20E-B
Samochodowy oczyszczacz powietrza Sharp
9.
Airbus AB8840
Samochodowy oczyszczacz powietrza Airbus
10.
Welltec APH35
Samochodowy oczyszczacz powietrza Welltec

2 opinie na forum “Samochodowy oczyszczacz powietrza”

  1. jak korki się zaczeły to i temat oczyszczaczy do samochodu wrócił i tak się zastanawiam czy ustawienie oczyszczacza bedzie tutaj miało znaczenie. Jedne mozna ustawić w pojemniku na kubek, a inne na zagłówku – pytanie co lepsze?

    Odpowiedz
  2. Jeśli chodzi o ustawienie, to najważniejsze, żeby był dobrze przymocowany. Dużym błędem będzie postawienie go luźno, bo jak każdy inny przedmiot w razie zderzenia lub gwałtownego hamowania stanie się zagrożeniem. Poza tym ważne jest, aby nie zablokować wlotów i wylotów powietrza, bo to uniemożliwi efektywną pracę. Zarówno montaż na zagłówku, jak i w pojemniku na kubki, umożliwia spełnienie tych warunków.

    Odpowiedz

Dodaj opinie na forum