Tablet do nawigacji

Tablet do nawigacji to urządzenie, od którego nie wymagamy zbyt dużo, jeśli chodzi o parametry, jednak potrafi być bardzo uniwersalnym i przydatnym akcesorium w podróży, ale nie tylko. By być zadowolonym z zakupu i wycisnąć z niego maksimum funkcji, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka jego ważnych cech. Jeśli się im przyjrzymy i dopasujemy je do swoich potrzeb, urządzenie posłuży nam nawet przez długi czas.

Jeśli jesteście ciekawi, na jakie parametry zwrócić uwagę oraz jaki tablet do nawigacji jest najlepszy, zapraszamy do lektury.

Do czego służy tablet do nawigacji?

Tablet do nawigacji montujemy w samochodzie, a następnie korzystamy z niego jak z nawigacji samochodowej. Najlepiej kupić dedykowany uchwyt, który pozwala umiejscowić go bezpiecznie, bez ryzyka, że w razie stłuczki może się uszkodzić lub zrobić nam krzywdę. Następnie wystarczy zainstalować na nim odpowiednie aplikacje z mapami i można z niego korzystać.

Poza tym, tablet do nawigacji nie służy tylko do prowadzenia nas według ustalonej trasy. Możemy na nim korzystać z Internetu, sprawdzić najbliższe parkingi i zabookować hotel, a także włączyć dziecku bajki, by nie nudziło się długą podróżą.

Tablet do nawigacji
Tablet do nawigacji / Jaki wybrać? Gdzie kupić? Opinie, ranking i cena

Aplikacje w tablecie do nawigacji

Jakie aplikacje warto zainstalować w tablecie do nawigacji? Podstawa to oczywiście mapy Google, ale także inne aplikacje z mapami, których wygodnie nam się używa. Warto przetestować kilka możliwości. Do tego warto zainteresować się programami informującymi nas o utrudnieniach, nietypowych sytuacjach na drodze, fotoradarach i kontrolach policji, ponieważ zwiększają one bezpieczeństwo. Należy do nich na przykład Yanosik.

Co jeszcze warto zainstalować w tablecie do nawigacji? Wiele zależy od naszych potrzeb. Jeśli na przykład jedziemy w podróż z maluchami, przyda się YouTube Kids, często wykorzystujemy także przeglądarkę internetową czy aplikację bankową, by zapłacić za zamówienia lub hotel.

Zobacz też druk 3D w motoryzacji.

Jaki tablet do nawigacji wybrać i kupić?

Przejdźmy jednak do sedna, czyli do wyboru najlepszego tabletu do nawigacji.

By go dokonać, powinniśmy zwracać uwagę na:

  • Wielkość i rozdzielczość ekranu,
  • Matrycę,
  • System operacyjny,
  • Pamięć RAM i procesor,
  • Łączność,
  • Slot na kartę SIM,
  • Pojemność dysku.

Wielkość i rozdzielczość ekranu w tablecie do nawigacji

Jako tablet do nawigacji najlepiej sprawdzają się małe, kompaktowe urządzenia, które są wygodne i łatwo je stabilnie zamontować w samochodzie. Mowa tu o tabletach o przekątnej ekranu wynoszącej od siedmiu do ośmiu cali – to wartość najbardziej optymalna.

A co z rozdzielczością ekranu? Może i nie jest ona najważniejsza, jednak dobry tablet do nawigacji powinien pokazywać nam wysokiej jakości, szczegółowy obraz. By tak było, wystarczy, że dłuższa krawędź będzie miała około 2000 pikseli, a krótsza różnie, w zależności od proporcji ekranu.

Sprawdź też jak wybrać dobry tablet do samochodu.

Jaki Tablet do nawigacji
Jaki Tablet do nawigacji wybrać? Opinie, ranking i cena

Matryca w tablecie do nawigacji

Matryca to niebywale ważny element tabletu do nawigacji, który wpływa na komfort jego użytkowania. Przede wszystkim musi być jasna i dobrze widoczna pod różnymi kątami – w tej roli najlepiej sprawdzą się IPS, Retina lub AMOLED, a kiedy szukamy rozwiązania budżetowego – również MVA. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę, czy ekran jest pokryty matową powłoką, która ma zapobiegać odbijaniu się promieni słońca i oślepianiu kierowcy.

System operacyjny w tablecie do nawigacji

Choć tablety do nawigacji mogą być wyposażone w różne systemy operacyjne, nic dziwnego, że najpopularniejszym jest Android. Zapewnia on bezproblemowy dostęp do usług Google, w tym map oraz asystenta, który pozwala na głosowe sterowanie tabletem. Możemy na przykład zmienić cel jazdy czy sprawdzić dowolną rzecz bez konieczności odrywania wzroku od drogi.

Ponadto, tablet do nawigacji z Androidem zapewnia dostęp do sklepu Google, w którym znajdziemy nieskończenie wiele aplikacji, które możemy zainstalować. Poza tym, system ten jest tani i stale ulepszany.

Jeśli chodzi o tablety do nawigacji, dobrym pomysłem będzie także iOS, czyli system operacyjny znajdujący się w urządzeniach firmy Apple. Możliwości daje całkiem podobne, przy tym jest bardziej stabilny, jednak trzeba pamiętać, że wyróżnia się on wysoką ceną.

Pamięć RAM i procesor w tablecie do nawigacji

Wspomnieliśmy już, że parametry techniczne nie są najważniejsze, nie można ich jednak całkowicie pominąć. Dobry tablet do nawigacji musi działać płynnie i udźwignąć wszystkie potrzebne aplikacje, dlatego powinien mieć co najmniej 3 gigabajty pamięci RAM oraz chociaż czterordzeniowy procesor.

Łączność w tablecie do nawigacji

Tablet do nawigacji musi być wyposażony w GPS, pozwalający na monitorowanie lokalizacji użytkownika – to nie ulega dyskusji. Oprócz tego, często przydaje się Bluetooth i Wi-Fi, a także wbudowany modem, który umożliwia łączenie się z Internetem z dowolnego miejsca, w którym mamy zasięg sieci komórkowej.

Tablet do nawigacji z kartą SIM

Obecnie wiele tabletów do nawigacji posiada slot na kartę SIM lub obsługuje eSIM, co oznacza, że możemy korzystać z nich, jak z telefonów. Pozwalają one wykonywać połączenia głosowe i wysyłać wiadomości tekstowe, a także korzystać z Internetu od operatora sieci.

Pojemność dysku w tablecie do nawigacji

Dysk w tablecie do nawigacji musi pomieścić wszystkie potrzebne nam pliki, dlatego powinien cechować się średnią lub dużą pojemnością. Dane, które na nim zapisujemy, to między innymi system operacyjny, wszystkie aplikacje, mapy, a także filmy, muzyka czy zdjęcia z podróży. Dobrze więc, by miał co najmniej 64 gigabajty pamięci, choć najdziemy dyski znacznie większe.

Zobacz jak przebiega transport konia.

Najlepszy Tablet do nawigacji
Najlepszy Tablet do nawigacji

Jaki tablet do nawigacji jest najlepszy?

Choć tablet do nawigacji nie potrzebuje specjalnych osiągnięć, często używamy urządzenia także do innych celów, dlatego warto zadbać o jego jakość. Przyda się na przykład wejście słuchawkowe, wzmocniony ekran Gorilla Glass, duża, pojemna bateria, funkcja szybkiego ładowania, Multi Touch, e-kompas, głośniki i inne udogodnienia.

Gdzie kupić tablet do nawigacji?

Najlepszy tablet do nawigacji znajdziemy w marketach z elektroniką oraz w sklepach internetowych. Do producentów należą na przykład Samsung, Huawei, Lenovo, Cavion, Navitel, Kiano, Apple i inni.

Cena tabletu do nawigacji

Najtańszy, najbardziej podstawowy tablet do nawigacji kupimy już za około 200 zł, podczas gdy najdroższe modele kosztują nawet 5000 zł.

Tablet do nawigacji – opinie

Używacie nawigacji podczas podróży, czy wolicie mapę? Jeśli w grę wchodzi pierwsza opcja, z jakiego urządzenia korzystacie i która aplikacja do nawigowania sprawdza się u Was najlepiej? Czekamy na Wasze opinie o tabletach do nawigacji.

Tablet do nawigacji / Ranking najlepszych

Wciąż nie jesteście przekonani do żadnego konkretnego modelu? W naszym rankingu najlepszych tabletów do nawigacji z pewnością znajdziecie kilka ciekawych typów!

Dodaj opinie na forum