Transport konia

Transport konia to wyprawa, która zawsze stresuje zwierzę, jednak tylko od nas zależy, czy zrobimy wszystko, by zmniejszyć ten stres. Dzięki kilku prostym zabiegom i przygotowaniom możemy bowiem sprawić, że po przyjeździe na miejsce nasze zwierzę będzie w dobrej kondycji, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku, gdy jedziemy na zawody. Z tego też powodu warto zaplanować transport wcześniej niż w dniu zawodów, kiedy sami jesteśmy zestresowani. Nasz stres nie tylko będzie się udzielał koniowi, ale również może sprawić, że zapomnimy o ważnych przygotowaniach, które mogą zaważyć na bezpiecznym i komfortowym transporcie.

Co więcej, pośpiech również nie jest tu wskazany, zwłaszcza gdy przed nami długa droga. Konie potrzebują odpoczynku co kilka godzin.

Co mówią na ten temat przepisy? Jak trzeba się przygotować do transportu konia i w jaki sprzęt trzeba się zaopatrzyć?

Transport konia a przepisy

Na początek kilka ważnych przepisów dotyczących transportu koni. Zgodnie z polskim prawem jednorazowy czas transportu konia nie może być dłuższy niż 24 godziny. Co 8 godzin należy przy tym robić koniom przerwy, podczas których trzeba je napoić i podać paszę. Warto tu jednak zaznaczyć, że transport konia przez 8-10 godzin jest wyjątkowo niewskazany. Jeśli konie mają jechać 10 godzin, to mniej więcej w połowie trasy trzeba zrobić przerwę, podczas której musimy sprawdzić, czy zwierzęta nie mają urazów.

Przewożenie koni
Przewożenie koni

Ochraniacze do stosowania w czasie transportu konia

Jednym z ważnych elementów chroniących konia przed urazami w czasie transportu są ochraniacze na nogi. Specjalne ochraniacze transportowe dobrze sprawdzą się podczas podróży, ponieważ chronią nogi od kopyt aż po nadgarstki i stawy skokowe. Dla nieprzyzwyczajonych koni mogą jednak stanowić problem podczas wsiadania do przyczepki. Konie, nerwowo drepcząc, powodują zsuwanie się ochraniaczy.

Kaloszki, owijki i podkładki stosowane podczas transportu konia

Dobrą alternatywą dla ochraniaczy są podkładki, owijki lub kaloszki dla konia. Konie zwykle lepiej je tolerują i są do nich przyzwyczajone, ponieważ nie ograniczają ruchów. Co więcej, łatwo je wyprać i są o wiele tańsze. Nie chronią jednak końskich nóg tak dobrze jak ochraniacze transportowe.

Ochraniacz na ogon do stosowania podczas transportu konia

Ochraniacz na ogon zapobiega obcieraniu się podczas opierania się zadem w trakcie transportu (dla utrzymania równowagi). To rodzaj podogonia, który mocuje się pasami przebiegającymi przez grzbiet i szyję zwierzęcia. Dobrym sposobem na ochronę ogona jest też zawinięcie jego górnej części owijką polarową. Nie można jej jednak wiązać zbyt mocno, by nie spowodować wypadnięcia włosów.

Kantar na transport konia

Kantar do przewozu konia musi być wygodny i nie może obcierać delikatnej skóry zwierzęcia. Najlepszym rozwiązaniem będą tu kantary z futerkiem, które dodatkowo chronią głowę zwierzęcia w miejscach największego nacisku, czyli na nosie i na potylicy. Dobrze jest zadbać o zapasowy kantar na czas transportu konia, ponieważ często uszkadzają się w nich karabińczyki i inne tego typu zapięcia.

Uwiązy na czas transportu konia

W przypadku uwiązów stosowanych na czas transportu konia najważniejsze jest bezpieczeństwo. Chodzi o to, by w sytuacji stresowej móc szybko uwolnić zwierzę z uwiązu, by nie zrobiło sobie krzywdy. Jeśli mamy do czynienia z bardzo nerwowym koniem, warto przywiązać go przy pomocy tak zwanego „węzła bezpiecznego”, który pozwala na rozwiązanie jednym ruchem w sytuacji, gdy koń wiesza się i szarpie. Z kolei jeśli transportowany koń, pozostawiony sam sobie, próbuje się rozwiązać, trzeba zastosować inne wiązanie, bardziej solidne. Musi ono być na tyle długie, by koń mógł swobodnie ruszać głową, ale jednocześnie na tyle krótkie, by nie mógł się obracać, obwąchiwać innych koni, przełożyć nóg przez dzielnik czy też schylić się pod przedzielnik.

Transport konia
Transport konia

Producenci akcesoriów do transportu konia

Wśród producentów mających w swojej ofercie akcesoria do transportu koni, znajdziemy między innymi Global, HKM, Horze, Shires i Imperial Riding. Sprawdź też inne akcesoria dla koni, które przydadzą się przed, podczas i po transporcie koni.

Cena akcesoriów do transportu konia

Uwiązy i ochraniacze na ogon kosztują w granicach 40-80 złotych. Kantary kupimy w cenie od 30 do 130 złotych, natomiast ochraniacze transportowe mogą kosztować około 280 złotych za komplet.

Opinie o akcesoriach do transportu koni

Chcesz się podzielić swoim doświadczeniem związanym ze stosowaniem akcesoriów do transportu konia? W takim razie zapraszamy do sekcji komentarzy, w której można zamieszczać swoje opinie, wskazówki i porady.

Dodaj opinie na forum